Kursy językowe online – czy są lepsze od kursów stacjonarnych?

W dzisiejszych czasach kursy językowe online zyskują na popularności. Za takim stanem rzeczy stoi wiele powodów, wciąż jednak istnieje grono osób nieprzekonanych do zdalnego systemu nauki. Czy podejrzliwe nastawienie do kursów online ma jakiekolwiek uzasadnienie w praktyce? W poniższym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom kursów stacjonarnych oraz kursów online.

Kursy językowe online – wady i zalety

Kursy językowe online stały się powszechnością w dobie pandemii. Niejako zostaliśmy przez panujące warunki na świecie przymuszeni do zmiany tryby nauki na naukę zdalną i tak kursy online, które przed pandemią stanowiły jedynie ułamek prowadzonych kursów językowych, w zasadzie w mgnieniu oka stały się głównym rodzajem organizowanych zajęć przez szkoły językowe.

Okazało się również, że po zakończeniu pandemii, kiedy inne sfery życia zaczęły powracać do normalności, kursy językowe online cieszą się niesłabnącą popularnością. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.

Wyliczanie zalet zdalnej nauki języków należałoby zacząć od wygody tej formy nauki. Skoro na zajęcia łączymy się online, możemy uczestniczyć w nich z dowolnego miejsca na ziemi – biura, wygodnej sofy we własnym salonie lub spędzając wolny czas podczas wakacyjnego urlopu na leżaku i z chłodnym napojem w ręku. Co ważniejsze nie musimy nigdzie dojeżdżać, tym samym nie tracimy czasu na przemieszczanie się z miejsca na miejsce, lub – co gorsza – stanie w korkach. Nie musimy też szukać miejsc parkingowych i za nie płacić. Mamy pełną niezależność, a okoliczności, w których łączymy się na zajęcia, możemy dostosować do nas tak, aby było nam jak najwygodniej.

czy da sie nauczyc jezyka obcego w pol roku- gerelis

Kursy językowe online pozwalają zaoszczędzić czas

Czy nauka zdalna jest gorsza?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Nauka zdalna nie musi być gorsza od tej, która odbywa się stacjonarnie w sali lekcyjnej. Zwłaszcza gdy mówimy o nauce języków obcych. Wykorzystywane dzisiaj metody oparte na konwersacji świetnie odnajdują się w wirtualnych salach lekcyjnych, które dodatkowo dają lektorom potężny wachlarz możliwości urozmaicenia zajęć poprzez różnego rodzaju quizy i zabawy.

Tym samym nie ma żadnych dowodów, ani nawet najmniejszych przesłanek, by sądzić, że zajęcia online odbiegają znacząco jakością od zajęć stacjonarnych, wprost przeciwnie w wielu przypadkach efektywności nauki zdalnej może okazać się znacznie wyższa niż podczas zajęć stacjonarnych.

Kursy stacjonarne – wady i zalety

Chociaż dzisiejszy poziom technologi pozwala nam na osiągnięcie znakomitej jakości połączenia, używając dostępnych na rynku darmowych komunikatorów, wiele osób wciąż stroni od tej formy prowadzenia zajęć.

Głównym powodem, wymienianym przez zwolenników stacjonarnej nauki języków, jest możliwość interakcji z pozostałymi kursantami oraz lektorem na żywo, znajdując się fizycznie w tym samym pomieszczeniu.

Jest to co prawda istotnie element nauki stacjonarnej, który niezwykle ciężko jest przenieść do świata wirtualnego, czy jest to jednak element konieczny do tego, aby w sposób efektywny uczyć się języka obcego?

Na to pytanie każdy odpowiedzieć musi sobie samodzielnie, w końcu to między innymi nasz komfort pracy, jest istotny podczas nauki języka obcego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *