Kup nasiona do własnego ogrodu!

Wiosna już za pasem – jeszcze tylko trochę i będziemy mogli wyjść na świeże powietrze, a co za tym idzie, popracować też w naszym przydomowym ogródku. To wielka przyjemność móc samemu mieć wpływ na rozrost roślin, które będą służyć albo do ozdoby, albo do spożycia.

Nasiona warzyw (można je znaleźć na przykład na tej stronie: https://www.sklepdaglezja.pl/category/nasiona-nasiona-warzyw)są jedną z pierwszych rzeczy, które

w lokalnych sklepach zwiastują nadejście wiosny. Z pieczołowitością szukamy ulubionych odmian smakołyków, które w formie nowalijek trafią na nasz stół. Wie o tym każdy, kto zajadał się sałatką z młodej rzodkwi i sałaty – są tu po prostu smaki, którym nie da się oprzeć. Jeżeli pamiętamy kuchnię naszych babć mieszkających na wsiach, to i będziemy

w stanie przypomnieć sobie niesamowity aromat, jaki wydobywają z siebie młode warzywa.

Ów aromat to jednak nie wszystko: warzywa sprawiają, że nasz ogród nabiera pewnego szczególnego charakteru. Chociaż wszyscy kochają kwiaty, to lubimy również jeść zdrowo.

Własny ogród – dlaczego warto?

Pamiętajmy, że uprawa roślin będzie nas kosztowała nieco pracy. To znacznie więcej niż wyjść do sklepu i nabyć garść nowalijek wyhodowanych na wielkich polach uprawnych. Ostatecznie poza pieniędzmi nic nas zakup nie kosztuje, do tego dajemy komuś zarobić. Jeżeli jednak chcemy własne warzywa, niepryskane, to musimy nieco bardziej się postarać.

Tutaj warto sobie wspomnieć o tym, że takie zdrowe warzywa to doskonały dodatek do dziecięcej diety. O ile układ pokarmowy zdrowego dorosłego lepiej radzi sobie z wszechobecną chemią, to żołądek dziecka nie będzie już tak łatwo trawił szkodliwych związków.

Ponadto, każdy chyba lubi nowalijki oraz piękne kwiaty. Hodowanie wszystkiego od zera sprawia, że przykładamy większą wagę do tego, co tworzymy. Warzywa hodowane własnoręcznie mniej chętnie się wyrzuca. Można z nich później robić zresztą przetwory – nic nie smakuje bardziej, niż ogórki małosolne z własnej uprawy.

Przygotuj się na wysiew

Pamiętajmy, że ogród lubi płodozmian. Tam, gdzie poprzedniego roku wysialiśmy marchewkę, posiejmy w tym fasolkę szparagową. Musimy też dokładnie monitorować stan gleby, musi być ona idealna dla konkretnego typu warzywa czy kwiatu. O tym, czego dokładnie potrzebują konkretne gatunki, dowiemy się z książek lub filmów na ten temat.

Pamiętajmy również o nawożeniu naszego ogrodu, najlepiej w sposób naturalny. Kompost może jest średnio apetyczny, ale służy przede wszystkim użyźnieniu gleby. Warto również zainwestować w ekologiczne sposoby zwalczania owadów, tak, by nasze rośliny zanadto nie ucierpiały. Dla własnego zdrowia zrezygnujmy z pestycydów i innych środków, które mogą nam zaszkodzić.

Hoduj własne rośliny

Wyprawa do ogródka jest również niesamowicie wręcz aktywną metodą spędzania wolnego czasu. Chociaż wydawać się nam może, że po pracy nie będziemy mieli siły na żaden wysiłek fizyczny, to jednak warto zauważyć, że ogród zapewnia nam relaks. Dzięki pracy w ogródku

i temu, że będziemy sadzić własne nasiona (takie jak można znaleźć na tej stronie: https://www.sklepdaglezja.pl/category/nasiona), a następnie pielić grządki, zyskamy nie tylko lepszą kondycję fizyczną, ale i poczucie celu.

Reasumując, uprawa własnego kawałka ziemi jest nie tylko satysfakcjonująca, ale również opłacalna. Co prawda nie zbijemy na tym fortuny, ale zdecydowanie zyskamy na lepszym zdrowiu oraz samopoczuciu. Nasi krewni będą ścigać się o to, żeby dostać trochę świeżych nowalijek, a nasze dzieci będą miały dostęp do warzyw innych, niż te ogólnie kupowane w sklepach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *