Kuchnia czy aneks kuchenny — na co się zdecydować?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu i w każdym domu jednorodzinnym. To właśnie tu bowiem najczęściej spotykają się wszyscy domownicy. Kuchnia nie zawsze jednak wygląda tak samo. Nie zawsze jest też oddzielnym pomieszczeniem. W nowych mieszkaniach częściej zamiast oddzielnych kuchni znajdują się połączone z salonem aneksy. W wielu przypadkach klienci mają jednak możliwość samodzielnego wybrania tego, w jakiej formie chcą mieć kuchnię. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety oddzielnych kuchni i aneksów oraz doradzamy, w jakich przypadkach warto jest się na co zdecydować.

W jakich sytuacjach ma się możliwość wyboru?

Możliwość wyboru istnieje przede wszystkim w większych mieszkaniach. W nich strefa przeznaczona do stworzenia kuchni często znajduje się bezpośrednio obok salonu i to od klienta zależy, czy przed odbiorem mieszkania zostanie w nim wstawiona dodatkowa, oddzielająca salon od kuchni ściana, czy obie te strefy pozostaną w jednym pomieszczeniu. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale mają też swoje ograniczenia. Kiedy lepiej jest się zdecydować na oddzielną kuchnię, a w jakich sytuacjach na aneks kuchenny?

Zalety oddzielnej kuchni

Oddzielna kuchni to rozwiązanie, które było stosowane od zawsze. W mieszkaniach naszych dziadków i rodziców nie było aneksów kuchennych, tylko niemal zawsze oddzielne kuchnie. Dla osób, które są przyzwyczajone do takiego rozwiązania, oddzielna kuchnia to miejsce, w którym ma się więcej spokoju i można się bardziej skupić na gotowaniu i wykonywaniu innych obowiązków. W tym czasie nikt nam nie będzie przeszkadzał i dzięki temu można dużo szybciej skończyć. W przypadku organizacji przyjęć czy imprez nie trzeba też się martwić o to, żeby w kuchni był zachowany idealny porządek. Pomieszczenie to i tak pozostanie zamknięte i nikt oprócz nas nie będzie mógł do niego wejść. A czy oddzielne kuchnie mają jakieś wady? Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, doradcy klientów z Salonu Meblowego ZOV w Warszawie:

To, co dla wielu osób jest zaletą oddzielnych kuchni dla innych będzie ich wadą. Obecnie dużo osób podczas przyrządzania posiłków czy robienia ciepłych lub zimnych napojów lubi mieć kontakt z osobami, dla których je robi. Dzięki temu mogą z nimi cały czas prowadzić rozmowę lub dopytać się o to, na co dokładnie mają ochotę. Dla wielu osób podczas wykonywania zadań kuchennych elementem, który im w tym bardzo pomaga jest np. włączony telewizor. W oddzielnej kuchni raczej nie miałyby możliwości skorzystania z tego udogodnienia.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na aneksy kuchenne?

Wiele osób obecnie nie wyobraża sobie, żeby kuchnia była oddzielnym pomieszczeniem. Dla nich zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest połączony z salonem aneks. Takie rozwiązanie sprawia, że wykonując jakieś obowiązki w kuchni zawsze ma się kontakt z innymi domownikami lub z zaproszonymi do domu gośćmi. Aneks kuchenny, pomimo zazwyczaj mniejszej powierzchni niż oddzielna kuchnia, zazwyczaj jest bardzo funkcjonalny. Dzięki zastosowaniu w nim wykonanej na zamówienie zabudowy kuchennej nie ma problemu, żeby zmieścić w nim wszystkie udogodnienia, na jakich nam zależy. W większych salonach z aneksem często również znajdują się wyspy lub półwyspy kuchenne, które doskonale dzielą przestrzeń na dwie części. Taką funkcję może też pełnić umieszczony pomiędzy aneksem a salonem stół.

Aneks kuchenny nie będzie jednak dobrym wyborem w przypadku wykańczania mieszkania, które planuje się udostępnić na wynajem jednocześnie dla kilku osób, czyli np. dla studentów. Wówczas salon z aneksem kuchennym nie będzie pomieszczeniem na wynajem, tylko będzie musiał być częścią wspólną, co zmniejszy nasz zysk z wynajmu. W mieszkaniach, które szykuje się z myślą o sobie i swojej rodzinie, to czy znajdzie się w nich oddzielna kuchnia, czy aneks, powinno być uzależnione tylko od własnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *