Planując inwestycję budowlaną szczególną uwagę zwraca się dziś na jej energooszczędność, zwłaszcza w kwestii ogrzewania. Domy energooszczędne i pasywne mają odpowiedni kształt, a przede wszystkim są pokryte szczelną warstwą izolacyjną. Do ocieplania ścian zewnętrznych stosuje się kilka materiałów. Oto najpopularniejsze z nich.
Wełna mineralna
Izolacja ścian zewnętrznych, ale również dachów, prawdopodobnie najczęściej jest wykonywana z wełny mineralnej. Za wełną mineralną przemawiają jej właściwości izolacyjne, a mianowicie bardzo niski współczynnik przepuszczania ciepła na poziomie niewiele przekraczającym λ = 0,030 W/(m2K). Ogromną zaletą wełny mineralnej jest jej izolacyjność akustyczna – do budynku nie dochodzą niechciane hałasy z zewnątrz. Oprócz tego wełna mineralna jest materiałem niepalnym, co stanowi zabezpieczenie przeciwpożarowe. Warto również pamiętać, że wełna posiada zdolność przepuszczania pary wodnej – w ocieplonych pomieszczeniach nie zbiera się zatem wilgoć.
Styropian
Poważnym konkurentem wełny mineralnej są izolacje ze styropianu. Izolacyjność termiczna jest w tym przypadku bardzo zbliżona. Do ocieplenia domu wystarczy co prawda cieńsza warstwa styropianu, ale ma on swoje wady. Niekoniecznie zapewni dobrą izolację akustyczną i zabezpieczenie przeciwpożarowe. Ponadto, styropian nie przepuszcza pary wodnej, co może przyczyniać się do powstania wilgoci we wnętrzach. W dodatku styropian łatwiej niż wełna mineralna ulega uszkodzeniom, na przykład na skutek działania gryzoni.
Polistyren ekstrudowany XPS
Ten rodzaj izolacji termicznej jest stosunkowo rzadko wykorzystywany. Ma podobne właściwości do styropianu, ale jest od niego twardszy, dlatego stosuje się go głównie przy dużych obciążeniach, na przykład na ścianach fundamentowych. Mimo przyzwoitych właściwości termoizolacyjnych polistyren nie stanowi idealnego wyboru w budownictwie mieszkaniowym i domach jednorodzinnych. Wszystko za sprawą jego bardzo wysokiej ceny.
Ze względu na doskonałe właściwości, korzystną cenę i trwałość najlepszym wyborem do termoizolacji na długo pozostanie prawdopodobnie wełna mineralna.