Jakie są rodzaje siatek zgrzewanych?

Siatki zgrzewane zyskują na coraz większej popularności, bo są chętnie wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Jeśli i my szukamy solidnej, wysokiej jakości siatki, warto wiedzieć, na jakie kwestie zwracać uwagę. Postaramy się to przedstawić!

Siatka zgrzewana – stalowa, z drutu ocynkowanego i ocynkowana ogniowo

Siatka zgrzewana w arkuszach powstaje z okrągłych drutów gładkich o średnicach od 2,85 mm. Układane są one poziomo (horyzontalnie), jak i pionowo (wertykalnie), a w dalszej kolejności zostają zgrzewane w miejscu, gdzie się stykają. Występuje najczęściej w trzech rodzajach powłok – drut stalowy, drut ocynkowany lub drut ocynkowany ogniowo po zgrzaniu. W kolejnych akapitach omówimy każdy z tych typów.

Siatka zgrzewana stalowa – czym się charakteryzuje?

Siatka stalowa zgrzewana powstaje z tzw. czarnego drutu i jest używana do ogromnej ilości zastosowań – przegród, osłon, klatek hodowlanych czy zbrojenia betonu. Druty stalowe charakteryzują się tym, że są wykonane z niskostopowej stali węglowej, dzięki czemu są bardzo twarde, ale niestety wykazują podatność na korozję, gdyż ich powierzchnia nie jest odporna na takie czynniki pogodowe, jak na przykład deszcz. To oznacza, że siatki zgrzewane stalowe powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu, bez zbytniej ekspozycji na opady różnego rodzaju. Jeśli zaś chcemy je wykorzystać na ogrodzenie, musimy zatroszczyć się o ich zabezpieczenie antykorozyjne.

Siatka zgrzewana z drutu ocynkowanego – co warto o niej wiedzieć?

Siatka zgrzewana z drutu ocynkowanego nadaje się idealnie do użytku wewnętrznego, na przykład jako bariery ochronne czy ścianki działowe. W przeciwieństwie do omawianego wcześniej drutu stalowego ten rodzaj drutu posiada powłokę zabezpieczającą przed korozją, ale warto wiedzieć, że poddawany jest cynkowaniu przed zgrzewaniem. To oznacza, że zgrzewy siatki i zakończenia drutu nie chronią skutecznie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Siatka zgrzewana ocynkowana ogniowo – wysoka odporność

Jeśli poszukujemy niezwykle wytrzymałego na korozję materiału, to siatka zgrzewana ocynkowana będzie odpowiednim wyborem. Z uwagi na dobre zabezpieczenie po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie oraz w miejscu styku zgrzanych ze sobą drutów, może być stosowana nie tylko w przestrzeni przydomowej, ale także w obszarach przemysłowych i nadmorskich.

Siatka zgrzewana – bogactwo konfiguracji

Niezależnie od tego, jaki rodzaj siatki wybierzemy, dostępne są one w różnych konfiguracjach. Dotyczy to ich formatu, zakończenia (na przykład z drutem brzegowym lub bez drutu brzegowego), średnicy drutu, ale to szczególnie oczka decydują o jej charakterze i wyglądzie. Jak się okazuje, mogą występować w kształcie kwadratu lub prostokąta i przy tym mieć różny rozmiar. Najpopularniejsze są jednak siatki o średnicy oczek

25×25 mm, 30×30 mm, 40×40 mm, 50×50 mm, 15×75 mm, 50×100 mm. Jeśli chodzi o inne parametry: standardowa grubość drutu wynosi od 2,85 do 5 mm, a wymiar siatki to szerokość do 2000 mm i długość do 3000 mm.

Siatka zgrzewana różne może mieć postaci, a najważniejsze jest to, by wybrać właśnie taki jej rodzaj, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *