Jakie są najważniejsze zastosowania automatyki budynkowej?

Obecnie w obiektach mieszkalnych i komercyjnych do poprawy komfortu i bezpieczeństwa osób w nich przebywających coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące napędy, sieci komputerowe i układy sterujące. Instalacje tego typu mają coraz szersze funkcjonalności i zastosowania.

Czym jest system zarządzania budynkiem BMS?

Nie istnieje jednoznaczna definicja mówiąca, czym jest system zarządzania budynkiem , czyli w skrócie BMS. Zazwyczaj jest to oprogramowanie umożliwiające łatwe sterowanie i monitorowanie, również zdalnie, pracy wszystkich urządzeń w budynku, które służą do utrzymywania prawidłowych warunków środowiskowych, komfortu i bezpieczeństwa.

Aplikacje te najczęściej pozwalają na kontrolę termostatów, klimatyzacji, ogrzewania, wind, oświetlenia czy nagłośnienia. W specyficznych przypadkach są odpowiedzialne również za ograniczenia dostępu do pomieszczeń czy monitorowanie stanu wody w basenie

Jak jest wykorzystywana automatyka budynkowa w budownictwie mieszkaniowym?

Budownictwo mieszkaniowe to dziedzina, w której automatyka budynkowa jest coraz chętniej aplikowana. Gwarantuje ona mieszkańcom nie tylko lepsze warunki bytowania, lecz również pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, dzięki kontroli oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji.

Rozwiązania te podnoszą też znacznie poziom bezpieczeństwa poprzez monitoring na wielu płaszczyznach oraz możliwość natychmiastowego powiadamiania mieszkańców i pracowników ochrony o wykryciu podejrzanych osób. Czujniki przyczyniają się z kolei do wczesnego wykrywania pożarów i zalań, a także zaników zasilania.

Jak stosuje się automatykę przemysłową w obiektach komercyjnych?

Na terenie obiektów komercyjnych, sportowych czy rekreacyjnych wykorzystuje się szereg rozwiązań, których wspólnym mianownikiem jest automatyka przemysłowa. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na stworzenie w takich miejscach jednego, zintegrowanego centrum sterowania wszystkimi systemami w budynku.

Zdalna kontrola wszystkich urządzeń zapewniających komfort i bezpieczeństwo to główne zastosowania automatyki budynkowej. Niebywałą zaletą jest też możliwość automatycznego sterowania oświetleniem i ogrzewaniem w celu zaoszczędzenia energii elektrycznej w obiekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *