W aranżacji wnętrz kuchennych czasem decydują detale. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno materiały, którymi wykończy się ściany i podłogę, oświetlenie, meble, AGD, a nawet drzwi, które oddzielają pomieszczenie od reszty domu. W artykule znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego warto skupić się właśnie na tym ostatnim aspekcie.
Parametry drzwi kuchennych
W sytuacjach, gdy kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, istotną rolę odgrywają drzwi. Powinny przede wszystkim zapewniać komfortowe wchodzenie, wychodzenie i wynoszenie posiłków do jadalni, chronić przed wydostaniem się intensywnych zapachów, stanowić barierę dla hałasu, nie zajmować wiele miejsca i dodatkowo być elementem dekoracyjnym. Obok funkcjonalności i kwestii wizualnych ważne są również parametry takiej konstrukcji.
Najlepiej, gdy kuchenne drzwi nie posiadają progów – wystający element często okazuje się przeszkodą, o której łatwo zapomnieć, na przykład przy niesieniu posiłku do jadalni. Wśród ewentualnych ograniczeń wyróżnia się także rozmiar otworu. Optymalna szerokość przejścia, zapewniająca swobodę w poruszaniu się, to 80 cm.
Montaż drzwi powinien odbyć się w taki sposób, żeby od dołu została około 2-centymetrowa szczelina, która zapewni naturalny przepływ powietrza między pomieszczeniami. Jeśli nie ma możliwości zastosowania takiej szczeliny, w drzwiach powinny być zamontowane otwory wentylacyjne.
Skrzydłowe, przesuwne czy harmonijkowe – jakie drzwi wybrać do kuchni?
Przy wyborze drzwi do kuchni nie można patrzeć wyłącznie na konstrukcję wejścia do pomieszczenia – warto zastanowić się także, czym oddzielić przejście do spiżarni, pralni czy innego pomieszczenia gospodarczego z kuchni.
Dobór stolarki drzwiowej powinien być uzależniony od metrażu wybranego pomieszczenia oraz układu mebli. W przypadku dużej przestrzeni na pewno świetnie odegrają swoją rolę drzwi uchylne. Skrzydłowa konstrukcja może być otwierana do wewnątrz, jeśli układ mebli nie będzie przy tym przeszkadzał. Alternatywą drzwi uchylnych są przesuwne lub harmonijkowe, które zajmują mniej miejsca. Dobrze sprawdzają się jako wcześniej wspomniane drzwi do spiżarni czy pralni.
Te elementy wykończenia wnętrz powinny także pasować do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Najlepiej, żeby w dużym stopniu nie ograniczały dostępu światła do pomieszczenia, dlatego często wybiera się drzwi z szybami: przezroczystą, mleczną lub kolorową, wykonaną z tworzywa bądź szyby. W przypadku montażu drzwi w kuchni lepiej wybrać konstrukcję, która nie będzie odznaczała się nadmiernymi żłobieniami czy wzornictwem – przy gładkiej strukturze łatwiej będzie wyczyścić osadzający się kurz, tłuszcz czy inne zabrudzenia.
Ostateczny wybór drzwi do kuchni powinien być uwarunkowany indywidualnymi preferencjami. Warto jednak wziąć pod uwagę powyższe rady bądź skonsultować zakup ze specjalistą, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie – takie, dzięki któremu wybierze się funkcjonalną i estetyczną stolarkę drzwiową do domu lub mieszkania.