Jakie dotacje uzyskać można inwestując w fotowoltaikę?

Inwestycja w fotowoltaikę oznacza koszty. Na szczęście zwracają się one maksymalnie w przeciągu pięciu lat. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na to rozwiązanie – skorzystać możemy z szeregu dotacji. Jakie dokładnie są to dofinansowania? O tym i nie tylko o tym – w niniejszym artykule.

Wsparcie dla Odnawialnych Źródeł Energii

Zacznijmy od tego, że istnieje obecnie wiele politycznych i społecznych konstruktów, które mocno wspierają wprowadzanie wszelkich proekologicznych rozwiązań. Najlepszym tego przykładem jest Unia Europejska. W jej przypadku sprowadza się to do wprowadzania regulacji prawnych, które stymulują rozwój całej branży „zielonej” energii. Plany są ambitne: wedle UE cały nasz kontynent do 2050 roku korzystać ma już tylko i wyłącznie z Odnawialnych Źródeł Energii (w skrócie OZE). W rezultacie mamy obecnie do czynienia z wieloma inicjatywami propagującymi fotowoltaikę.

Program Mój Prąd – dla osób prywatnych

Dotacją wartą odnotowania przez wszelkie osoby fizyczne jest Program Mój Prąd. Jest to instrument dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej. Tyczy się on wsparcia segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Objęte wsparciem są instalacje między 2, a 10 kW mocy. Interesantowi zwrócone zostanie nawet do 50%

Kosztu kwalifikowanego. Budżet projektu wynosi 1 mld zł. Nabór wniosków trwać będzie do wyczerpania środków.

Źródło: Pixabay

Dla rolnika – Program Agroenergia

Rolnicy indywidualni powinni zaś zainteresować się Programem „Agroenergia”. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Ujmując to w prostsze słowa chodzi o instalację paneli fotowoltaicznych lub źródeł ciepła. Projekt realizowany jest w latach 2019 – 2025, przy czym podpisywanie umów podejmowane będzie jedynie do 2023 r. Warto więc się pośpieszyć.

Dofinansowanie przyznawane jest w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych. Instalacja zmieścić się musi w przedziale między 10, a 50 kW. Budżet na realizację celu programu wynosi do 200 000 zł. Przy czym:

  • dla bezzwrotnych form dofinansowania jest to do 80 000 zł;
  • dla zwrotnych form dofinansowania zaś do 120 000 zł.

Dla przedsiębiorcy – Program Energia+

Właściciele firm, którzy chcą zainstalować u siebie panele fotowoltaiczne powinni zainteresować się Programem Energia+. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko przedsiębiorstw. Warto, żeby osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mocno się pośpieszyły – nabór wniosków odbywa się bowiem od 01.10.2020 r. do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania środków.

Podsumowanie

Jeżeli więc chcemy zainstalować na dachu swojego domu, gospodarstwa rolnego, czy firmy panele fotowoltaiczne – to zdecydowanie zabiegać powinniśmy o jedną ze wspomnianych dotacji. Warto więc wybierać tylko te firmy, które pomogą nam w procesie rozliczenia wniosku o dotacje. Dobrym tego przykładem jest GlobalECO. Pomaga ono bowiem klientom w dopasowaniu odpowiedniego mechanizmu finansowania lub dotacji. Co więcej koordynuje późniejszą jego realizację. Warto więc skorzystać z usług GlobalECO już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *