Do wykonywania nowoczesnych zawodów często oprócz specjalistycznej wiedzy, wymagany jest również profesjonalny sprzęt. W końcu na komfort i szybkość pracy bez wątpienia wpływa dobór odpowiednich narzędzi. Nie inaczej jest w przypadku zawodu architekta czy projektanta CAD, którzy na co dzień korzystają z komputera, a monitor jest ich jednym z najważniejszych urządzeń. W tym artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego monitora oraz przedstawimy kilka konkretnych propozycji.
Czym jest projektowanie CAD?
Metodologia CAD to nic innego jak projektowanie komputerowe, które wykorzystywane jest w inżynierii mechanicznej, elektrycznej oraz budowlanej. Specjaliści wykonujący ten zawód poruszają się w programach komputerowych, taki jak AutoCAD. Najprościej rzecz ujmując, projektowanie CAD to m.in. tworzenie grafik i animacji 2D oraz 3D, a także wizualizacji za pomocą specjalistycznych programów. Wspomniany już wcześniej program AutoCAD znacznie usprawnia pracę projektantów i sprawia, że ich projekty są jeszcze dokładniejsze. Warto więc dodać do swojego wachlarza umiejętności obsługę tego typu programów. Dla chcących rozpocząć przygodę z projektowaniem idealne może okazać się szkolenie online AutoCAD, na którym można nauczyć się projektowania bez wcześniejszego doświadczenia. Szkolenie sprawdzi się zarówno dla żółtodziobów w tym temacie, jak i doświadczonych projektantów, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora? Przekątna ekranu
Monitor to jeden z najważniejszych, jeśli nawet nie najważniejszy sprzęt wykorzystywany w każdej pracy architekta czy projektanta. Przy wyborze idealnego monitora trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rozmiar, czyli przekątną ekranu. Nie oznacza to jednak, że najlepszym monitorem będzie ten największy. Wielkość nie powinna bowiem męczyć naszego wzroku podczas pracy, ani też nie powinna uniemożliwiać objęcia wzrokiem całej powierzchni roboczej. Najlepiej więc postawić na monitory o przekątnej od 27″ do 34″. Warto tutaj zaznaczyć, że wybierając monitor do pracy, powinno się wybrać monitor z rozdzielczością Full HD lub Ultra HD. Przydatną cechą będą także cienkie ramki monitora, które świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy będziemy chcieli w swojej pracy skorzystać z wielu ekranów. Dzięki cienkim obramowaniom nasze pole robocze nie będzie ograniczane, co pozytywnie przełoży się także na kondycję oczu. Pamiętajmy bowiem, że zdrowie podczas pracy przy komputerze to bardzo ważna kwestia, o której nie powinniśmy zapominać.
Odpowiednia matryca
W pracy przy skomplikowanych projektachmonitor powinien być wyposażony również w odpowiednią matrycę. Wpływa ona na jakość obrazu oraz na płynność pracy czy też kąt widzenia. Najpopularniejsze matryce wykorzystywane przy pracy projektanta to m.in. S-IPS, H-IPS czy S-PVA. Dobrym wyborem w przystępnej cenie będą monitory z matrycą S-IPS. Zapewniają one szybki czas reakcji, szeroki kąt widzenia (170 stopni) oraz odwzorowanie kolorów na poziomie 90% z palety RGB. Droższym wariantem jest matryca H-IPS, która jest atrakcyjniejszą wersją modelu S-IPS. Kąty widzenia przy tej matrycy sięgają do 180 stopni, a odwzorowanie kolorów wynosi 98%. Obie matryce świetnie nadadzą się do pracy przy projektowaniu, choć przy wymagających koncepcjach może bardziej przydać się model H-IPS. Przy wyborze matrycy możemy również wyróżnić dwie powłoki – matową i błyszczącą. W przypadku projektantów najlepiej sprawdzi się powłoka matowa, która dzięki odbijaniu nieprzyjemnego światła zapewnia duży komfort pracy. Poza tym na tego typu matrycy są mniej widoczne ślady odbitych palców czy osiadającego kurzu.
Dodatkowe funkcje
Przed zakupem monitora upewnijmy się również, że dany model posiada możliwość połączenia kilku monitorów w jeden, oraz czy ma wystarczającą ilość złącz HDMI. Podczas codziennej pracy przydać się mogą także wejścia USB czy DisplayPort. Praca na kilku monitorach to w obecnych czasach już normalność wśród pracowników w branży IT czy grafiki komputerowej, a dodatkowe złącza tylko ułatwiają taką pracę. Ważną opcją będzie również możliwość regulacji wysokości monitora, a także kąta pochylenia czy też obrócenia ekranu (pivot). Nie jest to wymóg konieczny, ale może się przydać w przyszłości, gdy będziemy chcieli, aby nasze stanowisko pracy było bardziej mobilne.
Polecane monitory dla projektanta CAD i architekta:
- Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34″
- Samsung Odyssey G7 (LC32G75TQSRXEN)
- LG UltraFine 32UN880-B
- Iiyama ProLite XUB2796QSU-B1 27″
- LG 35″ UltraWide 35WN75C-B HDR10
- ACER 31,5″ ET322QK UM.JE2EE.C01
- Iiyama ProLite XUB2893UHSU-B1
Wiecie już, że dla ułatwienia pracy i ogólnego komfortu warto zainwestować w dobry monitor. Pamiętajmy, że nawet najdroższy komputer z najnowszą kartą graficzną nie będzie w stanie dać z siebie 100% możliwości, jeśli nie podłączymy do niego odpowiedniego monitora. Przy projektowaniu warto zdecydować się jednak na korzystanie z dwóch, a może nawet z trzech monitorów. Taka konfiguracja niezwykle ułatwi naszą pracę i pozwoli oddzielić obszar roboczy od innych zadań.