Coraz większą uwagę przykładamy do tego, by oddychać czystym powietrzem. Szczególnie w sezonie grzewczym częściej czuć smog niż świeży powiew wiatru. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, która staje się doskonałą inwestycją w klimat we wnętrzach. Oczywiście sama instalacja musi być ułożona zgodnie ze sztuką i należy szczególną uwagę zerwać na okresową wymianę filtrów.
- W trosce o świeże powietrze
- Jakie filtry do rekuperacji wybrać?
W trosce o świeże powietrze
O ile mamy ograniczony wpływ na ilość smogu, jaki unosi się w powietrzu, to możemy zadbać o to, by w domu mieć bardzo dobre warunki. Wiele zależy od tego, jaka wentylacja zostanie zamontowana. Celem instalacji jest usunięcie ciepłego i zużytego powietrza z wnętrza oraz dostarczenie z zewnątrz świeżego. Wentylację dzieli się na grawitacyjną oraz mechaniczną. Ta z funkcją odzyskiwania ciepła – czyli z rekuperatorem, dzięki zamontowanym filtrom skutecznie dba o czystość powietrza, jakie z zewnątrz wpada do mieszkania, domu czy biura. Dzięki temu powstrzymuje nawet 90% zanieczyszczeń. Filtr do rekuperatora zatrzymuje pyły i sadze. Poza tym instalacja ogrzewa również powietrze, a dzięki temu nie doprowadza się do wychłodzenia przestrzeni. Oczywiście to, czym oddychamy, będzie zależnie od tego, jakie filtry Aero zostaną zamontowane oraz od tego, jak często będzie się je zmieniać. Tego typu akcesoria nie tylko oczyszczają powietrze, ale również utrzymują wymiennik ciepła w dobrej kondycji.
Jakie filtry do rekuperacji wybrać?
Gdy wymieniamy filtr do rekuperacji, dociera do nas to, jak wiele zanieczyszczeń zatrzymało się na materiale. Niegdyś biały dodatek czasami po kilku miesiącach jest czarny lub też mocno szary. To, co zostaje, to zanieczyszczenia z kominów i samochodów, szczególnie intensywne w sezonie jesienno-zimowym, gdy wiele osób pali w piecach śmieciami czy też węglem niskiej jakości. Niezależnie od tego, czy sięga się po oryginalne produkty, czy też zamienniki filtrów, zaleca się, by były one zmieniane co 26 tygodni. W sezonie grzewczym oczywiście trzeba robić to zdecydowanie częściej – przynajmniej raz na 1-2 miesiące. Wówczas będą one skutecznie działać, oczyszczać powietrze, dbać o nasz komfort i oczywiście zdrowie. Poza tym zapewniają odpowiednią wydajność wentylacji. Główną zaletą rekuperatora jest to, że pozwala odzyskać ciepło oraz oczyszcza powietrze. To gwarancja bezpieczeństwa dla wszystkich domowników oraz komfort. Przekłada się także na wysokość rachunków za ogrzewanie. By wszystko działało, jak należy, trzeba zadbać o regularną wymianę filtra.