Jaką kawę do ekspresu wybrać?

Kawa ziarnista ma to do siebie, że w zależności od gatunku potrafi być delikatna i słodka, a z drugiej strony bardziej wyrazista w swoim smaku. Aromat i smak kawy zależy od wielu czynników, dlatego w poniższym artykule przybliżymy Ci najważniejsze informacje o kawie ziarnistej. Co więcej, dowiesz się, którą kawę wybrać do danego typu ekspresu. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci to wybór odpowiedniej mieszkanki względem urządzenia i własnych preferencji smakowych.

Rodzaje gatunków kawy

Przed wybraniem odpowiedniej kawy do swojego ekspresu, warto poznać dokładnie jej rodzaje i gatunki.

Arabika – najstarsza kawa

Arabika jest mieszanką kawy pochodzącą z Etiopii i jednocześnie nazywaną kawą ekskluzywną, jedną z najcenniejszych na świecie. Dlatego jest zarazem najpopularniejsza wśród kaw znajdujących się na rynku. Jej największą cechą jest fakt, że zawiera bardzo małą ilość kofeiny. Jej esencja jest bardzo łagodna, a konsystencja samej kawy gęsta. Polecana zwłaszcza osobom, które cenią sobie łagodność, aromat, i lekką kwasowość. Do popularnych odmian arabiki możemy zaliczyć: Typica, Bourbon i Mundo Novo.

Robusta – czym się charakteryzuje?

Robusta jest drugim najpopularniejszym gatunkiem i różni się od arabiki głównie zawartością kofeiny. Arabika posiada maksymalnie 1,5% zawartości kofeiny, gdzie robusta może zawierać nawet i 4%. Ten gatunek kawy powinni wybrać wszyscy, którym zależy na mocnym, ostrym i wyrazistym smaku. W sklepach możemy również spotkać połączenie robusty i arabiki.

Kawa liberika – jaki to gatunek kawy?

Oprócz robusty i arabiki możemy spotkać także kawę liberyjską, która stanowi jedynie około 1% hodowli na całym świecie, dlatego nie spotkamy jej na większości plantacji. Często dodaje się ją do mieszanek w postaci wypełniacza, ponieważ ma swoich zwolenników, ale tez przeciwników. Po zaparzeniu nie uzyskamy mocnego smaku i aromatu. Dlatego będzie idealna dla osób, które wolą gorzkie smaki naparu.

Jaką wybrać kawę do ekspresu ciśnieniowego?

Ekspres ciśnieniowy jest jednym z najczęściej wybieranych urządzeń na rynku. Wszystko za sprawą tego, że cechuje się zazwyczaj funkcjami, które ułatwiają przygotowanie kawy, nawet za pomocą jednego przycisku jak w ekspresach automatycznych. Ponadto mają również jeszcze jedną zaletą – posiadają wbudowany młynek. Dzięki temu śmiało możemy wybrać kawę ziarnistą właśnie do ekspresu ciśnieniowego. Zmielenie ziaren przed zaparzeniem gwarantuje nam niezwykły aromat i smak, którego nie uzyskamy, kupując gotową mieszankę kawy mielonej w sklepach. Podczas wyboru ekspresu ze wbudowanym młynkiem ważny jest przede wszystkim sposób wypalania ziaren. W tego typu urządzeniach zaleca się długotrwałe palenie w temperaturze nawet 200 stopni i więcej. Poprzez takie palenie uzyskamy wyraziste i aromatyczne espresso, dzięki któremu następnie przygotowujemy inne napoje na jego bazie. Dlatego w przypadku ekspresu automatycznego zdecydowanie warto postawić na kawę ziarnistą.

Jaką wybrać kawę do ekspresu kolbowego?

Ekspresy kolbowe wymagają zmielenia kawy przed jej przygotowaniem. Do zmielenia ziaren możemy wykorzystać młynek, który znajduje się w ekspresie lub wolnostojące urządzenie. Nie warto jednak przesadzać z ilością mielenia ziaren, aby nie użyć ich zbyt dużo – najlepiej mielić ziarna na bieżąco podczas przyrządzania kawy. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się aromatycznym i świeżym napojem. Często w przypadku ekspresu kolbowego, zwłaszcza bez młynka, decydujemy się na zakup mielonych mieszanek. Tutaj jednak musimy zwrócić uwagę w sklepie na producenta, stopień mielenia, datę palenia i rodzaj gatunku ziaren. Jednak mimo wszystko zachęcamy do wyboru kawy ziarnistej, którą uprzednio zmielimy w młynku.

Nie wiesz gdzie kupić odpowiedni rodzaj kawy? Wybierz kawa ziarnista sklep, gdzie znajdziesz szeroki wybór mieszanek kawy wysokiej jakości. Z pewnością znajdziesz kawę do odpowiedniego typu Twojego ekspresu czy smakowych preferencji pod względem gatunku. Zdecydowanie bardziej opłaca się wybierać kawy ziarniste do swojego ekspresu. Lepszy smak i aromat napojów kawowych gwarantowany.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *