Jaka jest trwałość blachodachówek?

Każdy właściciel domu chce, by jego dach przetrwał wiele lat. Inwestycja tego typu jest naprawdę spora, dlatego Klienci starają się zapoznać z parametrami wskazującymi na wysoką wytrzymałość. Czy blachodachówka to zakup na lata? Blaszane dachy cieszą się w Polsce dużą popularnością, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Czym jest blachodachówka?

Nowoczesna blachodachówka to materiał wykonany ze stali ocynkowanej. Wierzchnia warstwa jest pokryta specjalną powłoką ze sztucznego tworzywa (może to być poliester). Taka budowa wpływa na podwyższoną trwałość produktu.

Powłoka tego typu wykorzystywana jest do pokrycia dachów różnego kształtu. Idealnie sprawdzi się na dachach, które nie mogą być za bardzo obciążone. Dodatkowo surowiec nie nasiąka wodą, a to oznacza, że podczas ulewnych deszczy czy obfitych opadów śniegu nie zmienia swojego ciężaru. Jest to jedna z ważniejszych cech, dzięki której blachodachówka wybierana jest przy naruszonych i starszych więźbach. Blachodachówka cieszy się dużą popularnością głównie dzięki swojej wytrzymałości.

Trwałość blachodachówki

Do najtrwalszych produktów obecnych na rynku należy dachówka ceramiczna. Niektórzy producenci określają jej żywotność nawet na 100 lat. Jest to jednak materiał bardzo drogi, a ze względu na swoją dużą wagę nie nadaje się do każdego dachu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na blachodachówkę. Statystyki pokazują, że dach z wysokiej klasy blachodachówki jest w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Przy prawidłowej pielęgnacji można cieszyć się eleganckim pokryciem dachowym około 50 lat. Oczywiście wszystko zależy także od warunków atmosferycznych oraz pielęgnacji.

Cechy blachodachówki

Ocynkowana blacha to wyrób niezwykle wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Mówią o tym eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się dystrybucji pokryć dachowych:

Specjalna ocynkowana powierzchnia wyróżnia się odpornością na zarysowania oraz różnorodne uszkodzenia. Dzięki temu dach przez wiele lat dobrze się prezentuje. W polskiej strefie klimatycznej jest to niezwykle ważne, ponieważ często zdarzają się porywiste wiatry. Spadające gałęzie mogą uszkodzić pokrycie dachowe. Równie ważna jest wytrzymałość na skrajne temperatury. W naszym kraju nadal zdarzają się znaczne spadki temperatury w zimowe miesiące, a lata bywają bardzo upalne. Blacha przetrwa takie różnice. Jest jednak jeden warunek, a mianowicie trzeba zainwestować w pokrycie dachowe najwyższej klasy. W przeciwnym razie nie można liczyć na to, że dach przetrwa wiele lat.

Jak dbać o blachodachówkę?

Istotną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja pokrycia dachowego. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnych przeglądach. Producenci zalecają wykonanie pełnej kontroli raz na 5 lat. W rzeczywistości warto sprawdzać dach po zakończonej zimie. Dzięki temu można szybko wykryć każdą usterkę. Dodatkowo po każdej wielkiej wichurze warto sprawdzić, czy żaden element nie został oderwany. Czyszczenie blachodachówki należy przeprowadzać przy pomocy myjek ciśnieniowych. Dużym błędem jest wykorzystywanie szczotek drucianych, które mogą porysować powłokę, co prowadzi do szybszego korodowania powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *