Jak zaprojektować ponadczasowe wnętrze?

Klasyczne projekty mają wiele zalet, z czego największą jest fakt, że nigdy nie wychodzą z mody. Możemy je odświeżać za pomocą dodatków, jednak zawsze pozostają one piękne i funkcjonalne. Projektując własny dom czy mieszkanie warto rozważyć pójście tą drogą i stworzenie wnętrz ponadczasowych, które będą służyły nam przez wiele lat. Jakich wskazówek warto się trzymać przy takim przedsięwzięciu?

Paleta kolorystyczna

Jakie kolory są najbardziej odporne na upływający czas? Nie będzie to wielkim zaskoczeniem, jeśli wskażemy tutaj szarości i biele. To właśnie taka paleta daje nam ten klasyczny, elegancki klimat, który mimo zmieniających się trendów ciągle gości w naszych wnętrzach. Biel i szarość to świetne kolory bazowe, które mogą służyć, jako tło dla innych, bardziej wyrazistych akcentów w pomieszczeniach, przez co są bardzo uniwersalne dla wielu różnych projektów. Połączone razem również prezentują się nienagannie. Jeśli chcemy sięgnąć po te barwy, ale boimy się tego, że nasze wnętrza staną się za ciężkie lub sterylne, połączymy ze sobą kilka odcieni koloru – taki zbieg jest nie tylko bardzo modny, ale również pozwala nam wprowadzić głębię i strukturę do pomieszczeń.

Źródło: Studio Loko

Naturalne materiały

Kolejna wskazówka to trzymanie się naturalnych materiałów. Będzie to drewno, ale również wszelkie kamienie czy motywy roślinne, jak chociażby modny ostatnio bambus. Natura towarzyszy nam od początku istnienia, dlatego też nigdy nie wyjdzie z mody – zawsze odnośniki do tych motywów będą dla nas jasne i znajome. Doskonale wiemy też, że naturalne materiały świetnie ocieplają wnętrza, więc jest to prosty zabieg, który daje wymierne rezultaty.

Wybór naturalnych kamieni nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem, gdyż na przykład marmur jest bardzo kosztowny. Nie powinno nas to jednak skusić do zakupu najtańszych zamienników, takich jak popularne swego czasu okleiny na meble czy blaty właśnie imitujące marmur. Takie zdobnictwo może prezentować się dobrze przez kilka miesięcy, jednak nigdy nie zmyli ono naszego oka, przez co szybko stanie się kiczowate.

Funkcjonalnie

Prawdziwie ponadczasowy projekt to taki, który służy nam przez wiele lat. To projekt przemyślany, gdzie wszystko ma swoje miejsce i cel. Dlatego spontaniczne zakupy do domu nigdy nie pozwolą nam stworzyć przestrzeni uporządkowanej, pełnej harmonii i dobrych proporcji. Ten okrągły stolik do kawy prawdopodobnie jest za mały dla naszego salonu, a duży telewizor burzy proporcje. Jeśli chcemy stworzyć dom na lata, czeka nas sporo planowania, mierzenia i selekcji mebli, tak by jak najlepiej wykorzystać daną nam przestrzeń.

Źródło: Studio Loko

Zadanie to może być trudne, więc czasem dobrze jest sięgnąć po pomoc specjalistów. Architekt wnętrz pomoże nam uporządkować naszą wizję, wykonać wszelkie pomiary, dobrać pasującą do nas paletę kolorystyczną i inne detale, tak by nasze mieszkanie stało się prawdziwie ciepłym i funkcjonalnym domem. Dzięki temu będziemy żyli w unikatowych i ponadczasowych wnętrzach, zaprojektowanych specjalnie dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *