Profil zaufany to elektroniczny podpis, dzięki któremu możemy w szybki, wygodny i bezpieczny sposób załatwić wiele urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Jeśli więc nie lubisz stać w kolejkach albo nie masz możliwości, by odwiedzać urzędy w godzinach ich pracy, profil zaufany może być dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Z jego pomocą w zaledwie kilka chwil złożysz wniosek na przykład o nowy dowód osobisty albo o becikowe, sprawdzisz i wyślesz swój PIT, a nawet założysz działalność gospodarczą. Korzyści jest więc naprawdę wiele, a samo stworzenie profilu nie powinno sprawić większych trudności. Jak można to zrobić? Istnieje kilka sposobów.
Jak założyć profil zaufany – krok po kroku
Aby założyć profil zaufany, trzeba posiadać numer PESEL oraz mieć możliwość skutecznego uwierzytelnienia swojej tożsamości. Pierwszy i najpopularniejszy sposób polega na potwierdzeniu swoich danych przy pomocy bankowości elektronicznej. Wystarczy mieć konto w banku, który umożliwia założenie profilu zaufanego, zalogować się do bankowości online i wypełnić odpowiedni formularz. Inna możliwość potwierdzenia tożsamości to użycie na wniosku o potwierdzenie profilu zaufanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Trzeci sposób wymaga posiadania tak zwanego e-dowodu, czyli nowego dowodu osobistego (wydanego po 4 marca 2019) oraz smartfona z czytnikiem zbliżeniowym NFC. Profil zaufany można wówczas założyć przykładając e-dowód do telefonu. W zakupie nowoczesnego smartfona pomóc może pożyczka przez internet.
A co w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do żadnej z powyższych opcji? Naszą tożsamość możemy też uwierzytelnić w tak zwanym punkcie potwierdzającym. Punkty te to najczęściej urzędy miasta, oddziały ZUS albo urzędy skarbowe. Po wypełnieniu prostego formularza online musimy osobiście udać się do jednej z wyżej wymienionych placówek i koniecznie zabrać ze sobą dowód tożsamości. Pracownik punktu potwierdzającego wydrukuje złożony przez nas wniosek i poprosi o podpis.
Do czego służy profil zaufany?
Posiadanie profilu zaufanego umożliwia korzystanie z bardzo wielu usług online na portalach internetowych różnych podmiotów publicznych. Jeśli rozważamy założenie własnej działalności gospodarczej – możemy to zrobić za pomocą zaledwie kilku kliknięć, korzystając z platformy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W sytuacji, kiedy nasza firma ma problemy, możemy także w prosty sposób zawiesić jej działalność, wypełniając odpowiedni wniosek. Jeśli powodem trudności w prowadzeniu własnego biznesu są przejściowe problemy finansowe, warto rozważyć możliwości, jakie daje pożyczka przez internet.
Za pośrednictwem profilu zaufanego możemy też na przykład zgłosić urodzenie dziecka czy poprosić o odpis aktu stanu cywilnego. Na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mamy z kolei możliwość sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń, przejrzeć swoje zwolnienia lekarskie lub wysłać wniosek o emeryturę.
W jakich jeszcze sytuacjach może się przydać profil zaufany?
Profil zaufany może być również bardzo przydatny, kiedy przez dłuższy czas przebywamy za granicą, a potrzebujemy pilnie załatwić jakąś urzędową sprawę. Nie zawsze mamy bowiem możliwość, aby z dnia na dzień wrócić do kraju, zwłaszcza jeśli na drodze stoi brak pieniędzy. Jeśli jednak przyjazd okaże się konieczny, pamiętajmy, że uratować nas może łatwa do uzyskania pożyczka przez internet.