Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany to elektroniczny podpis, dzięki któremu możemy w szybki, wygodny i bezpieczny sposób załatwić wiele urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Jeśli więc nie lubisz stać w kolejkach albo nie masz możliwości, by odwiedzać urzędy w godzinach ich pracy, profil zaufany może być dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Z jego pomocą w zaledwie kilka chwil złożysz wniosek na przykład o nowy dowód osobisty albo o becikowe, sprawdzisz i wyślesz swój PIT, a nawet założysz działalność gospodarczą. Korzyści jest więc naprawdę wiele, a samo stworzenie profilu nie powinno sprawić większych trudności. Jak można to zrobić? Istnieje kilka sposobów.

Jak założyć profil zaufany – krok po kroku

Aby założyć profil zaufany, trzeba posiadać numer PESEL oraz mieć możliwość skutecznego uwierzytelnienia swojej tożsamości. Pierwszy i najpopularniejszy sposób polega na potwierdzeniu swoich danych przy pomocy bankowości elektronicznej. Wystarczy mieć konto w banku, który umożliwia założenie profilu zaufanego, zalogować się do bankowości online i wypełnić odpowiedni formularz. Inna możliwość potwierdzenia tożsamości to użycie na wniosku o potwierdzenie profilu zaufanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Trzeci sposób wymaga posiadania tak zwanego e-dowodu, czyli nowego dowodu osobistego (wydanego po 4 marca 2019) oraz smartfona z czytnikiem zbliżeniowym NFC. Profil zaufany można wówczas założyć przykładając e-dowód do telefonu. W zakupie nowoczesnego smartfona pomóc może pożyczka przez internet.

A co w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do żadnej z powyższych opcji? Naszą tożsamość możemy też uwierzytelnić w tak zwanym punkcie potwierdzającym. Punkty te to najczęściej urzędy miasta, oddziały ZUS albo urzędy skarbowe. Po wypełnieniu prostego formularza online musimy osobiście udać się do jednej z wyżej wymienionych placówek i koniecznie zabrać ze sobą dowód tożsamości. Pracownik punktu potwierdzającego wydrukuje złożony przez nas wniosek i poprosi o podpis.

Do czego służy profil zaufany?

Posiadanie profilu zaufanego umożliwia korzystanie z bardzo wielu usług online na portalach internetowych różnych podmiotów publicznych. Jeśli rozważamy założenie własnej działalności gospodarczej – możemy to zrobić za pomocą zaledwie kilku kliknięć, korzystając z platformy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W sytuacji, kiedy nasza firma ma problemy, możemy także w prosty sposób zawiesić jej działalność, wypełniając odpowiedni wniosek. Jeśli powodem trudności w prowadzeniu własnego biznesu są przejściowe problemy finansowe, warto rozważyć możliwości, jakie daje pożyczka przez internet.

Za pośrednictwem profilu zaufanego możemy też na przykład zgłosić urodzenie dziecka czy poprosić o odpis aktu stanu cywilnego. Na platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mamy z kolei możliwość sprawdzić, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń, przejrzeć swoje zwolnienia lekarskie lub wysłać wniosek o emeryturę.

W jakich jeszcze sytuacjach może się przydać profil zaufany?

Profil zaufany może być również bardzo przydatny, kiedy przez dłuższy czas przebywamy za granicą, a potrzebujemy pilnie załatwić jakąś urzędową sprawę. Nie zawsze mamy bowiem możliwość, aby z dnia na dzień wrócić do kraju, zwłaszcza jeśli na drodze stoi brak pieniędzy. Jeśli jednak przyjazd okaże się konieczny, pamiętajmy, że uratować nas może łatwa do uzyskania pożyczka przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *