Jak zaaranżować pokój bliźniaków, gdy mają różny gust?

Aranżacja pokoju dziecka jest niemałym wyzwaniem, a urządzenie pokoju rodzeństwa jest jeszcze trudniejsze. Dziś zajmiemy się wystrojem pokoju bliźniaków, którzy mają inny gust. Bo choć są często identyczni, mowa oczywiście o bliźniętach jednojajowych, to jednak usposobieniem i zainteresowaniami mogą się znacząco różnić. No dobrze, to nie jest tak częste wszak często bliźniaków takich łączy silna więź, a zatem i rzeczy lubią podobne. Ale są jeszcze przecież bliźniaki dwujajowe i tu rzeczywiście często są jak ogień i woda, czyli znacząco się różnią. Oto nasz pomysł na pokój bliźniaków o odmiennym guście.

Pokój dwubarwny bez podziałów, tapety i inne zdobienia ścian

Warto zacząć od wykończenia ścian, bo jeśli bliźniaki mają różny gust, to i kolory mogą preferować inne. Aby uniknąć konfliktów, gdy jedno chce pokój na niebiesko, a drugie na zielono, można pójść na kompromis i pomalować je na…odcień morski. Ale oczywiście mieszanie kolorów to nie jedyna możliwość, bowiem można część pokoju wykończyć na niebiesko, a drugą połowę na zielono i w ten sposób stworzyć przestrzeń dla każdego z bliźniaków. A co jeśli kolory do siebie wybitnie nie pasują? Właściwie nie ma takiej możliwości, bo zawsze można dopasować odpowiednie odcienie. Z tapetami jest już trudniej bo wzory mogą ze sobą zbytnio konkurować. Ale zawsze można w tapecie wykończyć dwie ściany, np. przy łóżkach bliźniaków, jeśli znajdują się one po dwóch stronach pokoju. W tym przypadku traktujemy te części jakby były osobnymi przestrzeniami i przymykamy oko na to, że np. chłopak wybrał tapetę z wzorem militarnym, a dziewczynka z paskami zebry. Jeśli bliźniaki są tej samej płci, to także mogą mieć odmienny gust i zainteresowania. W tym przypadku należy postąpić podobnie i pozwolić im na kreatywne potraktowanie własnej części pokoju. Jeśli chodzi o elementy zdobnicze, czyli plakaty, zegary czy ramki jest podobnie. Mogą skrajnie różnić się designem, a jednak przestrzeń może się prezentować dobrze. Ważne by pasowały one do danej części pokoju.

Łóżko wspólne czy oddzielne? Dopasuj je do wieku dzieci, a także dostępnej przestrzeni użytkowej

Dużym problemem jest zwykle dobór łóżka do pokoju bliźniaków. Od razu nasuwa się, że powinno być to łóżko piętrowe bądź z wysuwanym miejscem na drugi materac. Ale to, że dzieci jako bliźniaki czują szczególną więź wcale nie znaczy, że chcą mieć takie łóżko. Tu powinno liczyć się ich zdanie, ale również dostępna przestrzeń użytkowa. Dobrej jakości łóżka do pokoju dziecięcego oferuje meblowy sklep internetowy Modeca. Łóżka pojedyncze mogą być takie same albo różnić się detalami, np. kolorystyką czy barwą uchwytów w szufladach na pościel. Istotne znaczenie ma również wiek dzieci, o ile przedszkolaki czy młodsze dzieci w wieku szkolnym zainteresują się łóżkiem piętrowym, o tyle starsze nastolatki na pewno będą chciały więcej przestrzeni dla siebie i osobne łóżka. Zatem jeśli nie chcesz robić remontu po kilku latach, to wybierz dwa oddzielne i pozwól dzieciom wybrać design. W końcu do łóżka można dobrać szafkę nocną z tej samej linii produktowej czy też komodę.

Dwie szafy lub szafa ze sprawiedliwym podziałem – na jaki rodzaj szaf warto postawić?

Kolejną kwestią jest wybór szafy. Jedna będzie źródłem wielu kłótni, kiedy dzieci będą zawłaszczać przestrzeń drugiego bliźniaka dla siebie albo brać rzeczy bez pytania. Chociaż w końcu bliźniaki, którym urządzacie pokój różnią się gustem więc może przynajmniej druga kwestia nie będzie problemem. Na pewno przy jednej szafie podział musi być sprawiedliwy, nawet jeśli jedno z dzieci ma minimalistyczne podejście do mody i najchętniej nosiłoby ten sam t-shirt i jeansy przez cały tydzień, a drugie lubi się stroić i przebierać nawet kilka razy dziennie. W przypadku bliźniaków, które w tym samym czasie wybierają się do szkoły bardziej polecamy szafy uchylne. W końcu taką szafę można otworzyć z każdej strony i każdy ma dostęp do swojej części. W przypadku szafy przesuwnej z szafy muszą korzystać na zmianę, co może być źródłem konfliktów, gdy jedno z dzieci spędza przy niej zbyt dużo czasu, starannie dobierając stylizację. Pojemne, ale i nowoczesne szafy uchylne znajdziecie w ofercie meblowego sklepu internetowego Modeca.

Jak urządzić strefę nauki w pokoju bliźniaków? Wybierz biurka z meblowego sklepu internetowego Modeca

Bardzo ważne jest urządzenie strefy nauki. Jeśli jedno z dzieci lubi uporządkowaną przestrzeń, a drugie rozrzuca wszędzie swoje zeszyty i nie dba o estetykę, to lepiej postawić na dwa osobne biurka. Model narożny może się sprawdzić, jeśli dzieci będą siedzieć po przeciwległych stronach. W tym przypadku łatwiej będzie o wzajemną pomoc w nauce, ale trudniej o skupienie. Każde dziecko jest inne i należy zwrócić uwagę na to, czy do nauki potrzebuje absolutnej ciszy, czy też nie przeszkadza mu towarzystwo brata, czy siostry.

Warto kierować się gustem i preferencjami dzieci przy urządzaniu pokoju. Oczywiście trzeba być też sprawiedliwym, aby żadne nie czuło się poszkodowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *