Jak wyposażyć domowe studio nagrań? Panele akustyczne to podstawa!

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym realizatorem dźwięku, a może zajmujesz się tym hobbystycznie – powinieneś zwrócić należytą uwagę na podstawowe wyposażenie. Domowe studio nagrań musi być odpowiednio wygłuszone. Mikrofony, panele akustyczne to tylko ułamek spośród niezbędnych sprzętów. Wszystko po to, aby zapewnić idealną jakość dźwięku.

  1. Krok pierwszy – ocena akustyczna
  2. Zadbaj o te trzy elementy
  3. Dekoracyjne panele akustyczne to przełom
  4. Sięgaj po najwyższą jakość

Krok pierwszy – ocena akustyczna

Jeśli masz już podstawowe wyposażenie i uważasz, że Twoje domowe studio jest już przystosowane do pracy – zrób prosty eksperyment, dzięki któremu szybko sprawdzisz jaka w rzeczywistości jest akustyka Twojego pomieszczenia.

Wystarczy, że przejdziesz się po całym studiu klaszcząc głośno w dłonie. Klaszcz cały czas podczas takiej przechadzki i w każdym miejscu. Wsłuchuj się również w pogłosy, jakie są generowane za każdym Twoim klaśnięciem.

Najprawdopodobniej wynik będziesz w stanie zaklasyfikować do któregoś z dwóch poniższych wariantów:

– miły dla ucha pogłos – najczęściej powstaje on w pomieszczeniach o większym metrażu i z wysokim stropem.

– ostry dźwięk – to z reguły domena przestrzeni o mniejszej powierzchni.

Zadbaj o te trzy elementy

Niezbędne jest wykonanie kilku kroków, które pomogą Ci uzyskać satysfakcjonującą akustykę:

– panele akustyczne – pochłoną wysokie oraz średnie częstotliwości,

pułapki basowe – pomogą pochłonąć niskie częstotliwości,

– dyfuzory – rozproszą te pozostałe. Często są postrzegane jako niezbędny element wyposażenia pomieszczeń o niewielkim metrażu. Niektórzy dźwiękowcy w ogóle po nie nie sięgają, z  kolei inni użytkownicy – kupują je wręcz w nadmiarze. Opinie jak widać są w tym temacie podzielone.

Warto tu podkreślić, że panele akustyczne są uważane jako najskuteczniejsza forma ochrony przed pojawieniem się problemów akustycznych. Okazuje się jednak, że nie cechują się najwyższym stopniem skuteczności w eliminacji niskich częstotliwości.

Dekoracyjne panele akustyczne to przełom

Jeśli zależy Ci zarówno na zapewnieniu odpowiedniej akustyki pomieszczenia, jak i na zachowaniu estetyki wnętrza – produktami godnymi uwagi są dekoracyjne panele akustyczne. Stanowią one wyposażenie nie tylko kin czy studia nagrań – znajdą również zastosowanie w domowym zaciszu, gdzie dużą wartość stanowi odpowiednie wyciszenie pomieszczenia. Niezawodne działanie i ciekawy design to dodatkowa zaleta tych paneli.

Sięgaj po najwyższą jakość

Podczas wyposażania swojego studia dźwiękowego warto zwrócić uwagę na renomę producenta i jakość oferowanych przez niego rozwiązań. Z reguły to zakupy na kilka lat, dlatego sięgnięcie po produkty wysokiej jakości zapewni efekt podczas pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *