Jak wykonać zabudowę kominka?

Właściwa zabudowa kominka odgrywa bardzo ważną rolę. Doskonale izoluje ona bowiem znajdujące się wewnątrz izolacji ciepło, zapobiegając jego utracie. Dodatkowo solidna obudowa kominka sprawia, że ryzyko poparzenia się osób stojących w jego pobliżu jest znikome. Odpowiednio dobrana zabudowa kominkowa wpływa też na estetykę całego urządzenia. Dowiedz się, z czego najlepiej wykonać obudowę oraz jak przebiega proces jej instalacji.

Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do tworzenia zabudowy

Obudowa kominka może być zrobiona z różnych materiałów. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się płyty krzemianowo-wapnoiwe, gipsowo-kartonowe oraz izolacyjno-konstrukcyjne. Wszystkie wymienione rodzaje tworzyw mają szereg zalet. Zabudowa kominka zrobiona z płyt krzemianowo-wapniowych jest bardzo wytrzymała oraz łatwa w montażu. Ozdobione nią kominki wydzielają neutralny dla otoczenia zapach. Co istotne, nie wymagają one dodatkowej izolacji za pomocą wełny. Z kolei płyty gipsowo-kartonowe wyróżniają się atrakcyjnym designem. Dzięki nim zabudowa ma jednolitą, gładką powierzchnię. Natomiast płyty izolacyjno-konstrukcyjne odznaczają się wysokim poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne. W celu wzmocnienia właściwości tych modeli pokrywa się je siatką z włókna szklanego oraz warstwą termoizolacyjnej zaprawy. Trzeba pamiętać o tym, że kominek nie nadaje się do użytku przez kilka pierwszych dni po nałożeniu zabudowy.

Wykonywanie zabudowy kominka krok po kroku

Przed instalacją obudowy trzeba najpierw wykonać kilka czynności wstępnych. Najpierw zatem podłącza się wkład kominka do rur spalinowych, a następnie ustawia się go na odpowiednim podłożu, którym zazwyczaj jest podmurówka. W dalszej kolejności trzeba koniecznie sprawdzić szczelność wkładu oraz rur. Najlepiej zrobić to przez tzw. palenie próbne.

W dalszej kolejności przystępuje się do budowy izolacji zabudowy, wykorzystując w tym celu albo płyty kartonowo-gipsowe wraz z wełną i taśmą, albo płyty konstrukcyjne. Pierwszy z wymienionych sposobów jest bardzo czasochłonny. Wymaga on bowiem precyzyjnego poprowadzenia ścianek wzdłuż wkładu, a także instalacji profili tylnych oraz umieszczenia izolacji z wełny za wkładem kominkowym, które następnie trzeba połączyć z taśmą izolacyjną. Z kolei w przypadku płyt konstrukcyjnych kupionych w renomowanym sklepie, takim jak Tanie Kominy.pl Mirosław Hańczaryk, nie ma konieczności tworzenia izolacji oraz osobnych profili. Płyty najpierw montuje się na tylnej ścianie, a potem na części podłogowej oraz ścianach bocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *