Jak wygląda sterowanie bramą przez moduł GSM?

Moduł GSM do sterowania bramą automatyczną pozwala na otworzenie lub zamknięcie bramy za pomocą smartfona. Idealne rozwiązanie dla zapominalskich – nawet jeśli nie mamy przy sobie pilota, można swobodnie sterować bramą. Podpowiadamy, jakie są zalety z montażu sterownika GSM oraz w jaki sposób przebiega instalacja i konfiguracja systemu.

Jak działa moduł GSM do sterowania bramą?

Aby móc otwierać bramę smartfonem, w napędzie trzeba zamontować specjalny moduł GSM a na telefonie zainstalować dedykowaną aplikację. Sterowanie bramą przez telefon może odbywać się z każdego miejsca na świecie. System działa bowiem na zasadzie wysłania bezpłatnego zwiastuna połączenia, zwanego clipem, lub wiadomości SMS na numer karty sim znajdującej się w module. Jak podkreślają specjaliści z firmy CEZAB Distribution sp. z o.o. będącej oficjalnym dystrybutorem automatyki Motorline Professional, działanie modułu polega na reakcji na zdalny rozkaz, który inicjuje określone procesy.

Z poziomu aplikacji na smartfonie konfigurowane są przyciski do sterowania oraz dodawane osoby upoważnione. Nowoczesne moduły GSM pozwalają na określenie 2000 użytkowników w wersji premium. W podstawowych wariantach zwykle jest to 10 osób. Użytkownicy są definiowani poprzez posiadany numer w dowolnej sieci komórkowej.

Jak zainstalować moduł GSM?

Sterowniki modułu GSM montowane są w centrali automatyki za pomocą przewodów zasilających. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z napięcia w centrali, stosuje się zewnętrzny zasilacz. Instalowane są także styki przekaźnika wykonawczego. W nowoczesnych centralach znajdują się zwykle zaciski elektryczne zwane dzwonkowymi, które umożliwiają podłączenie przycisków typu „start/stop”.

Karta sim, którą wkłada się do przekaźnika, jest programowana za pomocą odpowiednich komend SMS. Karta powinna zostać wcześniej przygotowana poprzez wyłączenie zabezpieczenia kodem PIN oraz poczty głosowej. Wkładając kartę do dowolnego telefonu, należy także zweryfikować jej zdolność do wykonywania połączeń oraz zasięg sieci. Po włożeniu karty do adaptera w module należy obserwować migające diody, które sygnalizują poprawne zalogowanie do sieci.

Kolejny krok to wpisanie numeru telefonu na listę uprawnionych. Pierwszy wprowadzony numer posiada specjalne upoważnienia do konfiguracji. Po wysłaniu odpowiedniej komendy SMS dioda na module powinna zasygnalizować odebranie komunikatu. Na smartfonach użytkowników bramy należy zainstalować aplikację kompatybilną z zamontowanym modułem. Z poziomu aplikacji nadawane są uprawnienia wybranym przyciskom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *