Jak wygląda proces sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania znamiennie się różni od sprzedaży ruchomości. Gdy po raz pierwszy sprzedajesz mieszkanie, możesz poczuć się zagubiony w obecnych procedurach. Szybka oraz dobra sprzedaż mieszkania to natomiast nie kłopot. W związku z tymże, co musimy wiedzieć na temat sprzedaży mieszkania?

Stan prawny nieruchomości

Podstawową sprawą, o którą musimy się zatroszczyć, jest określenie stanu prawnego sprzedawanego mieszkania. Nie jedynie upewnimy się, iż mamy wyłączne prawo do sprzedaży nieruchomości, jednak także otrzymamy certyfikat, jaki będzie nam niezbędny przy spisywaniu umowy sprzedaży u notariusza. Jeśli status prawny mieszkania jest skomplikowany, należałoby zwrócić się do adwokata czy doświadczonego agenta nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem

W Polsce tenże kłopot nie jest popularny, natomiast zdarza się, iż w konkretnym mieszkaniu będzie znajdował się lokator. Gdy żadne możliwe sposoby dogadania się z nim czy gwałtownego wyrzucania go z budynku nie odniosą pożądanego efektu, właścicielowi pozostaje sprzedaż mieszkania z lokatorem. Czy ma on jakąkolwiek szansę pozbyć się takiego lokalu? Oczywiście. Niestety, przeważnie odbywa się to kosztem wartości nieruchomości, jaka we współzależności od lokatora może zbliżyć się do odpowiedniej ceny mieszkania czy zdecydowanie ją zmniejszyć.

Podatek od sprzedaży mieszkania

Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, jednak sprzedaż nieruchomości przed terminem 5 lat skarbowych (natomiast zatem naliczanych od końca roku kalendarzowego, w jakim przypadło jej kupienie), wiąże się z potrzebą zapłaty podatku dochodowego w wielkości 19% od zysku uzyskanego z tego tytułu. Wbrew pozorom dotyczy to nie jedynie sytuacji, w jakiej kupiliśmy mieszkanie na rynku Podatek należy spłacić także, jeśli uzyskaliśmy je w darowiźnie, w wypadku spadku jednak 5 letni czas liczy się od czasu zakupienia nieruchomości czy jej zbudowania poprzez spadkodawcę.

Sprzedaż mieszkania – liczy się okres oraz forma zapłaty

Wiadomo, iż czas oraz pieniądze szczególnie interesują obydwie strony transakcji, inaczej sprzedającego nieruchomość i nabywcę. Przygotowując propozycję sprzedaży, zaznacz zatem, ile czasu zajmie Ci wyprowadzka oraz kiedy konkretnie udostępnisz mieszkanie nowemu właścicielowi. Sprawy pieniężne pośrednio także wiążą się z czasem. Należałoby zobaczyć, czy kupujący będzie finansował własny zakup z kredytu, lub ze środków swoich. Owa decyzja uzależni okres sprzedaży. Kredytowanie zakupu przeciąga ponieważ transakcję choćby o 2-3 miesiące.

Zachęcamy także do sprawdzenia oferty mieszkań firmy Lofthaus Zabłocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *