Jak wybrać projekt domu?

Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć planując budowę domu dla siebie. Co prawda mówi się, że dopiero budując trzeci dom, masz na tyle wiedzy, by zrobić to naprawdę dobrze, ale uważamy, że może być zupełnie inaczej, pod warunkiem, że dobrze przemyślisz wybór projektu. Zobacz, co brać pod uwagę wybierając projekt domu dla siebie.

Potrzeby mieszkańców

Najważniejszą kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę planując budowę domu, są potrzeby jego przyszłych mieszkańców. Inaczej będzie wyglądał dom dla pary starszych osób, inaczej dla rodziny z 3 dzieci, a jeszcze inaczej w sytuacji, gdy będzie miał pełnić nie tylko rolę domu, ale również posiadać wydzielone miejsce na punkt usługowy.

Przed przeglądaniem projektów domów gotowych warto zatem przeanalizować potrzeby rodziny, a następnie ustalić, ile pomieszczeń będzie potrzebnych. Należy również przemyśleć, czy chcemy mieć dom parterowy, czy może lepszy będzie dom dwupiętrowy z poddaszem. Wybór może zależeć od naszych preferencji i ograniczeń (np. ograniczenia ruchowe uniemożliwiające chodzenie po schodach) oraz rozmiaru działki (nie zmieści się dom parterowy o takiej powierzchni, jaka nam się marzy).

Układ stron świata na działce

Gdy już mniej więcej wiemy, jaki duży dom chcemy mieć oraz jak wiele pomieszczeń ma się w nim znaleźć, to czas przeglądać projekty. Przy ich oglądaniu warto brać pod uwagę układ stron świata na działce. O ile mamy działkę ułożoną w taki sposób, że wjazd znajduje się od wschodu lub północy, to zdecydowana większość projektów będzie dopasowana do takiego układu i wybierając je, będziemy mieć salon na zachód lub południe. Jeśli jednak mamy działkę z wjazdem od południa lub zachodu, a lubimy mieć słońce w salonie, to koniecznie trzeba zwracać baczną uwagę na układ pomieszczeń w projekcie domu i sprawdzać, czy w naszym przypadku układ ten będzie odpowiedni.

Budżet

Trzecim elementem mającym często bardzo mocny wpływ na wybór projektu domu jest budżet. Większość osób decydujących się na budowę domu nie może sobie pozwolić na dowolny wybór projektu, ale musi zmieścić się w określonych ramach finansowych. Przed wyborem projektu warto zatem sprawdzić szacowany koszt jego budowy. Jeśli przekracza on założony budżet, to trzeba szukać rozwiązań alternatywnych, czyli projektów o mniejszej powierzchni lub tańszych do wykonania, np. z dachem dwuspadowym zamiast fikuśnego dachu z jaskółkami czy bawolim okiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *