Jak wybrać poduszkę dekoracyjną?

Poduszki dekoracyjne są jednym z najważniejszych elementów wystroju w każdym salonie. Wydaje się, że wybranie ich nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym, jednak wbrew pozorom, należy ono do bardzo wymagających. Nie wystarczy tylko udać się do sklepu, kupić pierwsze lepsze poduszki i ułożyć je na sofie. Zdarza się, że przez przypadek może wyjść całkiem ciekawe połączenie, ale żeby mieć pewność, że poduszki zostały dobrze dobrane, trzeba się nieco bardziej postarać. Na co więc zwrócić uwagę i jak je dopasować do aranżacji wnętrza?

  1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej
  2. Kształt poduszki ozdobnej
  3. Materiał poduszki dekoracyjnej
  4. Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?
  5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Podstawą jest wybranie odpowiedniego rozmiaru poduszki dekoracyjnej. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kierowanie się rozmiarem sofy, na której mają się one znajdować. Najpopularniejsze wymiary poduszek to 45×45 centymetrów i 50×50 centymetrów. Który wybrać? Z pewnością na dużej szafie nie będą estetycznie wyglądały małe modele. Pojawi się zbyt duża dysproporcja między nimi a sofą.

Producenci zadbali też o posiadaczy większych mebli do odpoczynku. W sklepach można więc znaleźć poduszki dekoracyjne w rozmiarze 70×70 centymetrów. Tak dobrane połączenie stworzy przytulny klimat, który będzie zachęcał do wypoczynku. Jeśli sofa jest mała i charakteryzuje się niskim oparciem, powinno się wybrać modele 40×40 centymetrów. Zaletą takich małych poduszek jest także to, że można je układać na fotelach.

Kształt poduszki ozdobnej

Najpopularniejszym kształtem poduszek dekoracyjnych jest wzór kwadratu. W sklepach można także dostać poduszki prostokątne i okrągłe. Do odważniejszych aranżacji poleca się niesymetryczne kształty, które podkreślą nowoczesny i oryginalny styl wnętrza. Wybierając najodpowiedniejszy kształt, należy odpowiedzieć, do czego poduszka będzie miała służyć.

Kwadratowa poduszka będzie idealna, jeśli będziemy chcieli sobie usiąść i oprzeć o nią plecy na całej długości. Jest to najbardziej wszechstronny model, który idealnie sprawdzi się podczas siedzenia na twardym krześle. Prostokątny kształt to idealne rozwiązanie do podparcia szyi i kręgosłupa. Do skórzanej sofy najlepiej będzie wybrać poduszki dekoracyjne w kształcie wałka, ponieważ gwarantują one komfortowe i stabilne podparcie odcinka lędźwiowego i nie ześlizgują się w dół.

Wybierając poduszki dekoracyjne, należy wziąć pod uwagę także efekt, jaki chcemy osiągnąć. Użycie tylko poduszek w kształcie kwadratu o takim samym rozmiarze nada dekoracji nowoczesnego i prostego wyglądu. Jeśli będzie miał to być styl bardziej eklektyczny, warto zastosować różne kształty i rozmiary poduch.

Materiał poduszki dekoracyjnej

Poduszki dekoracyjne to także poszewki. Tutaj należy zastanowić się nad materiałem, jaki powinien być wybrany. Do dyspozycji klientów producenci oddają kilka gatunków. Najpopularniejszy jest poliester, który jest odporny na zagniecenia i łatwy do czyszczenia. Bardzo często łączy się go z bawełną lub innymi naturalnymi włóknami. Wspomniana bawełna również jest bardzo często wybierana jako idealna tkanina na poszewkę. Oprócz łączenie z poliestrem można także być użyta w parze z innymi elastycznymi włóknami. Jej zaletą jest na pewno naturalne pochodzenie, miękkość oraz odporność na pranie i suszenie mechaniczne.

Na poszewki do poduch dekoracyjnych można wykorzystać również len lub jedwab. Naturalne tkaniny są obecnie w modzie, ze względu na dbanie o środowisko naturalne. Innym bardzo często stosowanym materiałem jest satyna, która jest mieszanką różnych włókien.  Odznacza się wyszukanym i luksusowym wyglądem oraz niską ceną. Aksamit należy do tkanin, które są miękkie i pluszowe w dotyku. Ponadto ma bardzo luksusowy i elegancki wygląd. Z pewnością do wad należy zaliczyć sposób jego czyszczenia. Poduchy z poszewkami z aksamitu muszą być prane profesjonalnie, ponieważ bardzo łatwo je uszkodzić.

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

Liczba wybranych poduszek dekoracyjnych zależy przede wszystkim od tego, jak duża powierzchnia jest do pokrycia. Mowa oczywiście o tym, jaki rozmiar ma sofa. Jeśli jest ona duża, można ze spokojem położyć nawet pięć poduch. W przypadku mniejszych, w zupełności wystarczą dwie, położone po obu stronach mebla. Ciężko jest jednak sprecyzować, ile poduszek powinno przypadać na metr kwadratowy sofy. Tutaj trzeba się wykazać wyobraźnią i poczuciem estetyki. Bardzo łatwo jest położyć zarówno za dużo, jak i za mało poduszek dekoracyjnych.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Sposobów na ułożenie poduszek dekoracyjnych jest co najmniej kilka. Najczęściej spotykanym układem jest liczba parzysta poduch, które ułożone są symetrycznie. Jeśli chce się wprowadzić więcej energii i szaleństwa, można porozrzucać je po sofie i zostawić tak zwany „artystyczny nieład”. Nie ma reguły, jak powinno się układać poduchy. Wiele zależy od samych domowników. Koncepcja ma w głównej mierze im przypaść do gustu i spełniać ich wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *