Jak wybrać odpowiednią kratkę wentylacyjną?

Oferta kratek wentylacyjnych w sklepach internetowych jest na tyle bogata, że wybór dobrego modelu może sprawiać pewne trudności – zwłaszcza, jeśli nie posiada się zdolności tzw. „złotej rączki”. Wystarczy jednak przeczytać kilka wskazówek, aby wiedzieć, jak znaleźć coś dla siebie. Składając podobne zamówienie, należy bowiem wziąć pod uwagę parę czynników.

Opisywana kratka znajduje się na wlocie kanału wentylacyjnego – jest widocznym elementem całej instalacji, dlatego nierzadko przyjmuje ozdobną formę (występuje m.in. w różnorodnych barwach, dostosowanych do kolorystyki panującej we wnętrzu). „Zadanie” tego komponentu polega na ukierunkowaniu przepływu powietrza (zwłaszcza, gdy jest wyposażony w ruchome żaluzje). Co istotne, „urządzenie” znajduje się nie tylko na ścianach oraz sufitach pomieszczeń, ale także w drzwiach (szczególnie łazienkowych i kuchennych, czyli tam, gdzie bywa wilgotno).

Zakup kratki wentylacyjnej do mieszkania

Istnieje kilka produktów o podobnej funkcjonalności. Można tutaj np. wyróżnić kratki ścienne, sufitowe, drzwiowe, a także anemostaty, osłony rewizyjne czy tulejki (montowane np. na dole skrzydeł łazienkowych). Jak wyjaśniają eksperci ze sklepu internetowego „Karolewscy”, wybór modelu jest uzależniony od rodzaju instalacji, dlatego przed złożeniem zamówienia – należy zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rozwiązań czy ich lokalizacją. Warianty ścienne mogą być np. wyposażone w wyjście do okapu, które przydaje się tylko przy takim urządzeniu.

Kratki wentylacyjne w sklepach internetowych są również podzielone według rozmiarów oraz kształtów. Wspomniane parametry techniczne są uzależnione od tego, jak dokładnie wygląda wlot kanału. Można spotkać się z „otworami” okrągłymi, kwadratowymi czy prostokątnymi, a także różnymi wymiarami tunelu. Zanim więc rozpocznie się swoje poszukiwania, powinno się dokonać szczegółowych pomiarów. W przypadku, gdy zależy nam na kulistej formie kratki pomimo kanciastego kanału, istnieją produkty o dopasowanym wkładzie i odmiennym froncie.

Kratki wentylacyjne w sklepach internetowych

W ofercie e-sklepów znajdują się rozmaite rodzaje opisywanych „zabezpieczeń”. Wymienia się m.in. modele otwarte, z ręcznie regulowanymi żaluzjami i anemostaty (kontrolujące przepływ powietrza w automatyczny sposób). Poza mechaniką działania, kratki wentylacyjne dzieli się również pod kątem materiałów, z jakich są wyprodukowane. Można więc wyróżnić warianty z metalu (spotykane nieco rzadziej, jednak bardziej trwałe) i tworzyw sztucznych (trochę mniej kosztowne, ale kruche).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *