Jak wybrać modny kwietnik?

Kwietniki wracają do łask w wielkim stylu. Przede wszystkim świetnie pozwalają wyeksponować rośliny, a tym samym wprowadzić zieloną strefę w mieszkaniu czy w biurze. Poza tym dzięki różnorodnym kształtom, materiałom i wykończeniom rewelacyjnie wpisują się zarówno w nowoczesne, jak i w tradycyjne trendy. Zobacz, jaki kwietnik będzie idealny dla ciebie.

  1.     Na co zwrócić uwagę wybierając kwietnik?
  2.     Stojak na kwiaty – wyjątkowa ozdoba na balkon lub taras
  3.     Najpopularniejsze rodzaje kwietników
  4.     Kwietniki na balkonie – inspiracje aranżacyjne

Na co zwrócić uwagę wybierając kwietnik?

Kilkadziesiąt lat temu kwietniki były jednym z obowiązkowych elementów wystroju. Świetnie uzupełniały socrealistyczne meblościanki. Nie zajmowały dużo miejsca, a dawały przestrzeń do ekspozycji tak ważnych kwiatów. Wraz ze zmianą systemu ten dodatek zniknął również z mieszkań, jako synonim słusznie minionej epoki. Obecnie widać wielki powrót kwietników – oczywiście w nowym zupełnie innym wydaniu. Z pierwowzoru pozostała idea i nazwa.

Stojak na kwiaty – wyjątkowa ozdoba na balkon lub taras

Wiele osób, chcąc urządzić oryginalną przestrzeń sięga po kwietnik w stylu vintage lub retro. Z pewnością to właśnie te modele najmocniej nawiązują do pierwowzorów i świetnie sprawdzą się w tradycyjnie wykończonym salonie lub na balkonie. Najczęściej w tego typu stylizacjach sięga się po gięte drewno lub metaloplastykę w finezyjnych kształtach. Na takich propozycjach świetnie prezentują się kwiaty o rozłożystych liściach oraz takie, które się przewieszają, opadają na dół czy też się wiją po konstrukcji. Warto zadbać również o to, by pojawiły się rośliny kwitnące. W ten sposób można wprowadzić do pokoju lub na taras kolor, a także zadbać o to, by w różnym czasie efekt się po prostu zmieniał.

W romantycznych czy prowansalskich stylizacjach pięknie będą prezentować się kwietniki ze stalowych prętów. Mogą być one gięte w fantazyjne łuki z dodatkiem motywów liści czy kwiatów, z ozdobnikami lub też w pastelowej kolorystyce. Z pewnością taka aranżacja idealnie będzie prezentować się na stylowym balkonie.

W nowoczesnych przestrzeniach najczęściej pojawiają się piętrowe – niemalże industrialne i surowe kwietniki. Ta prostota formy oraz użytych materiałów sprawia, że świetnie eksponuje się rośliny na różnych poziomach. Z drugiej strony na niewielkiej przestrzeni mieszkania lub balkonu można znaleźć miejsce na dużą ilość roślin, co niewątpliwie będzie robić wrażenie. W minimalistycznych miejscach świetnie będą prezentować się niewielkie rośliny lub te, które wprowadzają tak modny nieco egzotyczny klimat. Poza tym oczywiście obowiązkowe są storczyki.

Najpopularniejsze rodzaje kwietników

Przede wszystkim kwietnik pozwala stworzyć zieloną strefę w każdym wnętrzu. Poza tym dodają charakteru, wpływają na mikroklimat i sprawiają, że w prosty, tani i pomysłowy sposób można zmienić wygląd i charakter salonu, gabinetu, sypialni czy nawet łazienki. Niezmiennie kwiaty to najbardziej stylowa dekoracja w mieszkaniach, która dodatkowo wpływa na nasze samopoczucie. W efekcie od zawsze oczyścimy się zielonymi (choć nie tylko) roślinami, które zachwycały swoimi formami, kolorowymi kwiatami, a nawet specyficznymi potrzebami. I dlatego pielęgnowanie własnego małego ogródka jest pasją wielu osób, a przygotowane miejsce daje okazję, by rozwinąć skrzydła i tworzyć niezwykłe aranżacje, dbać o jakość powietrza w pokoju i poprawiać sobie humor.

Spośród roślin, które najczęściej pojawiają się na domowych kwietnikach, wymienić warto paprocie, draceny, skrzydłokwiaty oraz fikusy. To propozycje, które fantastycznie wpływają na samopoczucie i dostarczają odpowiedniej ilości tlenu. Poza tym modne są palmy, różne odmiany bluszczu, a także aloes czy chryzantema. Warto nie zapominać również o ziołach, które nie tylko fantastycznie się prezentują, ale również sprawdzają się w kuchni i pięknie pachną. Do tego typu upraw dedykowane są również specjalne kwietniki.

Teoretycznie rośliny nie potrzebują dużo, by pięknie wyglądać. Dobry kwietnik zapewnia więc stabilizację konstrukcji oraz daje odpowiednio dużo miejsca, by każdy mniejszy lub większy kwiat miał odpowiednio dużo przestrzeni. Rewelacyjnie będą prezentować się dopasowanych do stylu doniczkach, a całość – klasyczna, minimalistyczna, industrialna czy skandynawska będzie niezmiennie przyciągać uwagę. Kwietniki to zestawy półek, na których uprawia się rośliny, choć konstrukcja jest prosta, to właśnie zielone wykończenie nadaje całości nieszablonowego stylu.

Kwietniki na balkonie – inspiracje aranżacyjne

Kwietniki pojawiają się również na tarasach czy balkonach i pozwalają stworzyć niezwykłą przestrzeń dedykowaną roślinom. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie nawet na niewielkim metrażu i w efekcie da się wygospodarować miejsce na krzesła i stolik oraz strefę zieleni. Na balkonie sprawdzą się zarówno kwietniki stojące, jak i wiszące, a przy wyborze konkretnych rozwiązań warto pamiętać o tym, by materiał był odporny na działanie czynników zewnętrznych. Pojawiają się więc propozycje z kamienia, tworzyw sztucznych, jak i te z metalu. Sama aranżacja oczywiście będzie zależeć od tego, na jakim efekcie będzie nam zależeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *