Jak wiercić w betonie? Wybór sprzętu i akcesoriów

Jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych jest beton. Jego zastosowanie odnaleźć można głównie w blokach, które muszą być wytrzymałe i przystosowane do użytku przez wielu ludzi. Oprócz swoich zalet, beton posiada również cechy, sprawiające, że jest on jednym z najtwardszych, a więc i trudnych, podczas remontów, materiałów.

Wiercenie w nim sprawia bowiem wiele problemów, z którymi zmagać się muszą wszyscy mieszkańcy domów, z niego wykonanych. Odpowiedni dobór narzędzi staje się więc kluczowy.

Wiertarki do betonu

Wiercenie tradycyjnymi wiertarkami, do których przyzwyczajona jest większość osób, może być bardzo uciążliwe. Z ich pomocą trudno jest bowiem osiągnąć sukces, w tak twardym materiale, jakim jest beton. Pomocne okazują się więc młotowiertarki i wiertarki udarowe, które oprócz ruchu obrotowego, wykorzystują również mikro uderzenia, mające na celu osłabienie struktury tworzywa, z jakiego wykonana jest dana powierzchnia.

Młotowiertarki i wiertarki udarowe są przystosowane do pracy w twardych materiałach, takich jak beton, co wpływa na większy komfort podczas ich użytkowania. Dostępne są narzędzia o różnej wielkości i mocy. W zależności od przeznaczenia konieczne jest więc dopasowanie mocy silnika i prędkości ruchu wiertła. Do stosowania jedynie w warunkach domowych, a więc do wiercenia dziur pod obrazy, czy też kołki do szaf, wystarczają zazwyczaj narzędzia o mniejszej mocy. W przypadku zastosowania przemysłowego, warto jednak pomyśleć o najlepszych urządzeniach, kosztujących już odrobinę więcej.

Odpowiednie wiertło

Dobierając sprzęt do wiercenia w betonie należy zwrócić uwagę również na wiertła. Powinny być one dostosowane do danego typu wiertarki, a więc odrzucić należy te tradycyjne. Mogłyby się bowiem szybko tępić i ścierać, co spowodowałoby, że staną się bezużyteczne. Wiertła do pracy w betonie są dużo bardziej wytrzymałe i charakteryzują się mocniejszą strukturą. Warto również wybierać te wiertła do betonu, stworzone przez najlepsze firmy, zajmujące się produkcją sprzętu do wykonywania remontów.

Jak wiercić?

Pierwszym krokiem będzie oczywiście odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim zadbać należy o to, aby wyznaczone miejsce w ścianie wolne było od wszelkiego rodzaju przewodów i kabli elektrycznych. Następnie powinno się odpowiednio oznaczyć konkretny punkt, w którym będzie się wiercić, a także wyliczyć głębokość, na jaką wiertło zagłębi się w ścianę. Wiercenie z udarem wymaga również poprawnego zainstalowania wiertła w urządzeniu. Przed przystąpieniem do pracy warto więc sprawdzić czy wszystko działa jak powinno.

Po dokładnym wykonaniu wszystkich, wyżej wymienionych czynności, można zabrać się do pracy. Należy więc przyłożyć wiertło do wyznaczonego punktu i włączyć tryb wiercenia. Jeśli materiał, w którym pracuje wiertarka, jest zbyt twardy, warto zmniejszyć prędkość obrotów i co jakiś czas maczać wiertło w specjalnym oleju chłodzącym. Po zakończeniu pracy i pozbyciu się pyłu z otworu, sprzęt należy dokładnie oczyścić. W przypadku betonu, zalecane jest również użycie kołków rozprężnych, zwiększających trwałość konstrukcji.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla majsterkowicza.

One thought on “Jak wiercić w betonie? Wybór sprzętu i akcesoriów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *