Jak utylizować odpady chemiczne, budowlane czy wielkogabarytowe?

Wszystkie odpady wymagają odpowiedniej segregacji i utylizacji. Nie zawsze jednak można wyrzucić je do zwykłych pojemników. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać zależnie od rodzaju śmieci. Większość odpadów można nieodpłatnie dostarczyć do gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. Kwestia jest bardziej złożona w przypadku nieczystości, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie. Dotyczy to chociażby niektórych odpadów budowlanych, a także odpadów chemicznych czy też po prostu wielkogabarytowych.

Odpady przyjmowane przez PSZOK-i

PSZOK-i zajmują się nieodpłatnym przyjmowaniem odpadów z gospodarstw domowych. Pozostałości takie są następnie segregowane i w części przekazywane do recyklingu, co umożliwia ich przetworzenie oraz ponowne wykorzystanie surowców. Niektórych opadów pod żadnym pozorem nie powinno się pozostawiać w zwykłych pojemnikach do segregacji, bądź też porzucać ich w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Szczególnie niebezpieczne jest gromadzenie nieczystości w lasach czy na polach, ponieważ generuje to znaczne straty dla przyrody. Oczyszczanie takich miejsc pochłania też ogromne środki finansowe. Pozostawianie odpadów w obszarach nieprzeznaczonych do ich zagospodarowania jest ścigane prawnie, dlatego warto dobrze zaznajomić się z przepisami.

Wykorzystanie odpowiednich środków

Aby bezpiecznie składować i utylizować odpady, warto zainwestować w odpowiednie worki big bag. Ze względu na dużą pojemność i trwałą konstrukcję, z powodzeniem nadają się do umieszczenia pozostałości po budowie czy remoncie. Nie wolno natomiast wrzucać do nich odpadów problematycznych, takich jak substancje o działaniu toksycznym i żrącym, azbest czy eternit. Worek big bag bardzo dobrze natomiast sprawdza się w przypadku kamieni, gruzu, piasku, żwiru czy tworzyw sztucznych, a także złomu, odpadów podlegających segregacji i odpadów biodegradowalnych. Jego użycie jest możliwe także do składowania odpadów zielonych, o ile nie stwarzają one ryzyka uszkodzeń strukturalnych. Worki na gruz można zamówić chociażby u firmy Globsk, która dostarczy je w konkretne miejsce w ustalonym terminie. i przeprowadzi sprawny wywóz gruzu.

Gospodarowanie odpadami problematycznymi

PSZOK-i nie przyjmują odpadów, których specyfika lub ilość wskazują na to, że powstały one w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Do tego rodzaju punktów można jednak dostarczyć niemal wszystkie nieczystości powstałe w gospodarstwie domowym. Wyjątek stanowią m.in. przeterminowane leki, które można bezpłatnie pozostawić w aptece. W przypadku zakupu niektórych urządzeń, istnieje też opcja darmowego odbioru zużytego sprzętu tego samego typu przez sprzedawcę. Nieco inaczej wygląda to w przypadku opadów problematycznych, które z uwagi na pochodzenie i skład mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. W praktyce dotyczy to różnych nieczystości chemicznych, reaktywnych, łatwopalnych, elektro-toksycznych i destrukcyjnie działających na określone materiały czy substancje. Aby się ich pozbyć, należy skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. Eksperci odpowiednio dobiorą kontenery do właściwości fizyko-chemicznych odpadów, aby zapewnić ich bezpieczny transport.

Gruz i odpady wielkogabarytowe

Worki na gruz z wywozem charakteryzują się znaczną pojemnością, jednak ich dopuszczalnej ładowności nie wolno przekraczać. Jeżeli ilość śmieci jest zbyt duża, należy je składować w nieco inny sposób. Rozwiązaniem będzie wówczas kontener na gruz. Kwestia ta ma znaczenie również w przypadku odpadów wielkogabarytowych, które nie mieszczą się w standardowych pojemnikach. Dotyczy to chociażby większych mebli w rodzaju wersalek, tapczanów, łóżek, sof, stołów, biurek czy regałów, a także innych sporych przedmiotów – np. dywanów, materaców, wózków dziecięcych, rowerów, suszarek czy dużego sprzętu sportowego. W takim przypadku worek na gruz nie sprawdzi się, jednak gminy mają obowiązek zapewnienia łatwej możliwości pozbycia się odpadów wielkogabarytowych. Istnieje też opcja samodzielnego dostarczenia śmieci do PSZOK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *