Jak przygotować się do malowania domu?

Malowanie ścian to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odświeżenie pomieszczeń w domu. Tego typu mini remont należy przeprowadzać regularnie co około 3 – 5 lat. Jak przygotować się do malowania domu? Jakie są koszty takiego przedsięwzięcia? Sprawdź!

Malowanie ścian – co będzie potrzebne?

Aby zorganizować sprawne malowanie ścian, potrzebne będą odpowiednie akcesoria i narzędzia.

Warto się wyposażyć w:

  • folię ochronną (to wydatek rzędu około 30 – 70 złotych),
  • mydło malarskie (koszt zakupu wynosi około 10 złotych),
  • papier ścierny (to wydatek rzędu około 15 – 30 złotych),
  • pędzle różnej wielkości (zestaw pędzli kosztuje od 15 do około 50 złotych),
  • pojemnik do czyszczenia pędzla i wałka (profesjonalny pojemnik kosztuje około 10 – 30 złotych),
  • pojemnik do farb (cena to około 10 – 20 złotych),
  • taśmę malarską (koszt zakupu wynosi około 5 – 10 złotych),
  • wałki do malowania ścian (koszt pojedynczego wałka do malowania wynosi około 20 złotych),
  • zapasowe końcówki do wałków (to wydatek rzędu 1 – 3 złote).

Sumaryczny koszt zakupu wyżej wymienionych akcesoriów i narzędzi może wynieść od 118 do około 240 złotych.

Jeśli malujemy ściany po raz pierwszy lub chcemy pokryć ściany w domu kolorem, który znacznie różni się pod względem odcieniu od pierwotnej barwy, konieczny może być także preparat do gruntowania. W niektórych sytuacjach zamiennie do gruntu można zastosować mydło malarskie.

Malowanie ścian – jak się do tego przygotować?

Malowanie ścian przede wszystkim należy zacząć od gruntownego sprzątania – przed przystąpieniem do malowania wszystkie drogocenne pamiątki i dekoracje powinny zostać schowane i zabezpieczone, należy także przestawić meble. W miarę możliwości najlepiej jest na czas malowania ścian opróżnić pokój lub przenieść wszystkie meble na środek pokoju i zabezpieczyć je ochronną folią. Co dalej?

Kolejny etap przygotowań do malowania to usuwanie starych warstw farby. Można tego dokonać poprzez zwilżenie ścian wodą lub naniesienie na nie specjalnego preparatu. Następnie należy zeskrobać stare warstwy farby szpachelką. Dodatkowo może być także konieczne zeskrobanie nierówności papierem ściernym. Przygotowanie podłoża przed malowaniem jest ważne nie tylko w kontekście późniejszego nakładania na ścianę farby, ale i także przylepiania do powierzchni ściany taśmy malarskiej. Przed jej naklejeniem konieczne jest odpowiednie wygładzenie, a następnie wysuszenie ścian.

Odtłuszczanie ścian i usuwanie pleśni

Przed malowaniem ścian konieczne jest również dokładne umycie i odtłuszczenie ścian oraz, w przypadku pomieszczeń, w których jest wilgotno – usunięcie pleśni. W tym celu warto wyposażyć się w specjalne preparaty gruntujące i środki grzybobójcze.

Koszt preparatu gruntującego wynosi około 30 – 80 złotych, w zależności od pojemności opakowania. Natomiast preparaty grzybobójcze do ścian kupimy już za około 20 – 40 złotych. Dopiero po ich zastosowaniu zgodnie z instrukcją i dokładnym przewietrzeniu pomieszczenia można przystąpić do malowania ścian.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *