Jak prawidłowo nakładać preparaty gruntujące?

Prawidłowe zagruntowanie podłoża to podstawa dobrze wykonanej pracy. Pominięcie tej czynności może spowodować późniejsze problemy. Grunt wzmacnia bowiem przyczepność oraz trwałość wszystkich zapraw klejowych czy tynkarskich i powłok malarskich. Aby cieszyć się niesamowitym efektem, należy prawidłowo nałożyć wybrany preparat gruntujący. W poniższym artykule podpowiadamy, jak to zrobić i w jaki sposób przygotować się do tej czynności.

Najważniejsze okazuje się właściwe przyszykowanie podłoża. Dzięki temu preparat będzie się dobrze trzymał i utrwalał kolejne warstwy. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby powierzchnia wyróżniała się wytrzymałością i stabilnością. Następnie trzeba ją dokładnie oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń, również z kurzu. Na podłożu nie mogą zostać żadne smary, farby czy pyłki. Warto zwrócić uwagę też na rysy, których także trzeba się pozbyć.

Podłoże przygotowywane do gruntowania powinno być suche. Najlepszym sposobem na jego wyczyszczenie jest użycie odkurzacza, który doskonale poradzi sobie nawet z kurzem. Jednak niektóre zabrudzenia mogą wymagać wykorzystania wody lub mokrych środków – w takiej sytuacji należy zaczekać, aż powierzchnia wyschnie przed przystąpieniem do nakładania preparatów gruntujących – mówi pracownik firmy Immerbau zajmującej się produkcją specjalistycznych materiałów budowlanych.

Wybór i stosowanie preparatów gruntujących

Na odpowiednio przygotowane podłoże można nałożyć preparat gruntujący. Bogaty wybór tych artykułów sprawia, że niektórzy mogą mieć problem z ich zakupem. Różnią się one przede wszystkim przeznaczeniem oraz właściwościami, dlatego warto dokładnie zapoznać się z opisem środków przed ich wyborem. Pamiętaj, że użycie zbyt mocnego gruntu może spowodować ślizganie się farb po powierzchni. Dlatego tak ważne jest właściwie dopasowanie preparatu do indywidualnych potrzeb. Po zakupie preparatu gruntującego należy zapoznać się ze wskazówkami producenta. Postępowanie zgodnie z nimi zapewni oczekiwany efekt. Najczęściej wybierane są środki gotowe do użycia, które wystarczy zamieszać przed użyciem. Dostępne są również preparaty w formie koncentratu – trzeba je rozcieńczyć z wodą, ale nie wolno używać w tym celu farby czy innej substancji.

Aby prawidłowo nakładać preparaty gruntujące, należy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. Najlepiej sprawdzi się w tym celu szeroki pędzel malarski, ponieważ zapobiega on chlapaniu. Można spróbować nakładać grunt również wałkiem. Natomiast w przypadku dużych powierzchni idealna okazuje się metoda natryskowa, pozwala ona bowiem zaoszczędzić czas. Środki gruntujące warto dokładnie wetrzeć za pomocą np. natrysku lub wałka, ale później należy je przetrzeć pędzlem bądź szczotką. Po zagruntowaniu powierzchni konieczne jest odczekanie przed wykonaniem kolejnych prac. Na każdym preparacie znajduje się informacja, na jaki czas należy pozostawić powierzchnię do wyschnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *