Chwasty to rośliny, które są zmorą wielu właścicieli przydomowych ogrodów. Ich pojawienie często psuje pieczołowicie przygotowaną aranżację, wymuszając dodatkową pracę i wzbudzając frustrację wśród osób zajmujących się pracami ogrodowymi. Na szczęście są metody pozwalające na to, by skutecznie pozbyć się chwastów. Poznaj kilka z nich.
Regularne ręczne usuwanie chwastów
Najprostszą, a jednocześnie najdłużej znaną metodą walki z chwastami, jest ręczne ich usuwanie. Jest to jednak bardzo czasochłonne, a efekt niestety utrzymuje się niezbyt długo, gdyż po niedługim czasie pojawiają się kolejne chwasty, które wymagają usunięcia. Plewienie grządek i rabat na jednych działa relaksująco i chętnie oddają się temu zajęciu w wolnych chwilach, a na innych ma zgoła odmienny wpływ, dlatego te osoby powinny znaleźć inną metodą walki z chwastami, która będzie szybsza i skuteczniejsza.
Środki chwastobójcze
Do walki z chwastami można stosować również środki chwastobójcze. To preparaty, z których pomocą można skutecznie usuwać określone gatunki chwastów, ale nie zawsze pozostają one obojętne dla pozostałych roślin w ogrodzie. Warto również mieć świadomość, że zdecydowana większość tych środków to środki chemiczne, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na rośliny, ale na zwierzęta domowe, owady czy człowieka. Zanim po nie sięgniemy dobrze byłoby znaleźć rozwiązanie alternatywne, bezpieczniejsze od środków chwastobójczych, a jednocześnie równie skuteczne w walce z chwastami.
Agrowłókniny na chwasty
Kolejnym sposobem na walkę z chwastami jest stosowanie agrowłókniny na chwasty. To specjalna tkanina, którą rozkłada się pomiędzy roślinami. Jej obecność zapobiega rozrostowi chwastów, gdyż pokrywa glebę wokół roślin, na których nam zależy. Dzięki agrowłókninie chwasty nie mają dostępu do ziemi i słońca, czyli nie mają odpowiednich warunków do rozwoju i wzrostu, co skutecznie zapobiega ich wzrostowi. Co ważne, jest to metoda skuteczna bardzo długo, dopóki agrowłóknina pokrywa glebę wokół roślin, co zwykle trwa co najmniej kilka sezonów, a po tym czasie można położyć kolejną jej warstwę i od nowa chronić rośliny przed chwastami.
Metoda ta doskonale sprawdza się na rabatach kwiatowych, grządkach warzywnych czy przy żywopłotach, a zatem wszędzie tam, gdzie rośliny ozdobne rosną punktowo i można obłożyć je agrowłókniną. Nie da się jej niestety stosować w walce z chwastami na trawniku, więc w takiej walce lepiej skorzystać z ręcznego usuwania chwastów lub znaleźć środki chwastobójcze jak najbardziej bezpieczne dla środowiska.