Zanim na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt i rozpoczną się faktyczne prace, muszą powstać tymczasowe drogi dojazdowe. Ważne jest nie tylko to, z jakiego materiału zostaną one wykonane. Istotne znaczenie ma także odpowiedni układ dróg tymczasowych na placu budowy, dzięki któremu nie dojdzie do kolizji, a prace będą sprawnie prowadzone.
Droga dojazdowa tymczasowa – układ przelotowy
Układ przelotowy jest możliwy do zastosowania, gdy plac budowy z 2 stron otaczają drogi publiczne. Wówczas jedna droga tymczasowa staje się drogą wjazdową, a druga – wyjazdową. Takie rozwiązanie umożliwia wprowadzenie na terenie budowy bezkolizyjnego ruchu jednokierunkowego. Wyjeżdżającym z budowy pojazdom łatwiej też włączyć się do ruchu na drodze publicznej.
Droga tymczasowa na placu budowy – układ obwodowy
Kiedy dostęp na plac budowy z drogi publicznej możliwy jest tylko z jednej strony, często stosowany jest tzw. układ obwodowy. Tymczasowa droga dojazdowa jest wówczas dużo dłuższa – otacza cały plac budowy, aby możliwe było zachowanie ruchu jednokierunkowego. W szczególnych sytuacjach stosowany bywa także ruch dwukierunkowy. Przy zastosowaniu tego rozwiązania, droga tymczasowa na placu budowy jest krótsza niż w układzie obwodowym. Konieczne jest jednak bardzo dobre jej zaplanowanie i wytyczenie, z uwzględnieniem miejsc do nawracania.
Drogi tymczasowe z płyt betonowych, gumowych czy plastikowych?
Przy dużych inwestycjach najczęściej jako drogi dojazdowe stosuje się drogi tymczasowe z płyt. Do wyboru są tradycyjne, żelbetowe i betonowe płyty drogowe oraz bardziej nowoczesne płyty drogowe wykonane z tworzywa sztucznego lub specjalnego rodzaju gumy. Który rodzaj płyt warto zastosować, by droga była wytrzymała?
- Najbardziej tradycyjne rozwiązanie to droga tymczasowa z płyt betonowych. Takie płyty są trwałe, ale ich ułożenie i transport mogą okazać się bardzo kosztowne. Do wykonania tego typu zadań konieczne jest wynajęcie specjalnego, ciężkiego sprzętu.
- Inną możliwością jest ułożenie drogi dojazdowej z płyt gumowych. Droga tymczasowa gumowa jest wytrzymała, a potrzebne do jej ułożenia elementy znacznie lżejsze niż płyty betonowe. Jako wadę tego rozwiązania wymienia się fakt, że po obfitych opadach lub przymrozkach droga staje się bardzo śliska.
- Droga tymczasowa może powstać również z płyt wykonanych z tworzywa sztucznego (np. dostępnych na stronie geoproduct.pl). Są one lekkie, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Do ułożenia drogi nie trzeba używać ciężkiego sprzętu – wystarczy zespół 2 monterów.
Odpowiedni układ dróg tymczasowych na budowie ma ogromne znacznie. Wpływa na tempo prowadzenia prac oraz zachowanie bezpieczeństwa. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji warto dobrze przemyśleć układ dróg, aby wybrać optymalne rozwiązanie.
Zdjęcie główne- autor: DragonImages