Jak ekonomicznie i ładnie urządzić przedpokój?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Gdy emocje, związane z nowym etapem życia, opadną, przychodzi czas na aranżację wnętrza. Na pierwszy rzut idzie przedpokój, który stanowi wizytówkę. Jak ekonomicznie i ładnie urządzić przedpokój? Oto 5 praktycznych porad.

Jak ekonomicznie i ładnie urządzić przedpokój? – 5 praktycznych porad

Aranżacja korytarza powinna rozpocząć się od oceny stanu wyjściowego i zapisaniu tego, co jest do zrobienia. Jeżeli kupujesz nowe mieszkanie, masz cały korytarz do zrobienia. W przypadku mieszkania na rynku wtórnym może okazać się, że nie potrzeba zbyt wielu zmian i wystarczą tylko nowe meble do przedpokoju. Weź kartkę i zrób plan działania:

1. Określ budżet

Pierwszym krokiem jest określenie budżetu. Zastanów się, ile możesz maksymalnie wydać na meble do przedpokoju, jak i wykończenie pomieszczenia, czyli płytki, kafelki, farby do ściany itd. Na koszty wpływają również:

  • jakość materiałów,
  • nietypowe rozwiązania np. wyburzenie ściany,
  • by zrobić otwarty przedpokój,
  • wynajem firmy remontowej,
  • metraż mieszkania.

Na podstawie wszystkich informacji stwórz symulację planu wydatków.

2. Zastanów się, czy potrzebujesz firmy remontowej

Firma remontowa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wynajmij ją tylko wtedy, jeśli masz pewność, że nie dasz rady samodzielnie wykonać danej czynności, np. nie położysz podłogi. Warto również negocjować cenę. Gdy do wymiany masz tylko meble do przedpokoju i pomalowanie ścian, możesz zrezygnować z ekipy remontowej.

3. Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń

Nawet mały metraż i najwęższy przedpokój może być funkcjonalny, o ile maksymalnie wykorzystasz przestrzeń. Aby zaoszczędzić miejsca, rozbuduj górę. Wybierz wysokie meble do przedpokoju. Przy aranżacji pamiętaj, aby wykorzystać każdą wnękę, ale jednocześnie nie wciskać na siłę szafek. Musisz postawić miejsce w strefie wejściowej i przejściowej, aby można było bez problemu przechodzić oraz ubierać się w holu.

4. Wybierz meble do przedpokoju

Meble do przedpokoju powinny być praktyczne, a jednocześnie pełnić funkcję designerską. Wybierz takie, które pomieszczą ubrania nie tylko Twoje i domowników, ale również gości. Jeśli zdecydujesz się na niezbyt pojemną szafę, pomyśl o wieszaku stojącym. W wąskich pomieszczeniach najlepiej postawić na wysokie meble. Świetnie sprawdzą się szafy na wymiar. W większych przedpokojach masz szersze pole manewru. Możesz zdecydować się na:

  • dużą, pojemną szafę,
  • szafkę na buty,
  • zestaw mebli, który składa się z małej szafy, komody lustra i wieszaków na kurtki i płaszcze.

Powinny być również estetyczne. Staraj się wybierać meble z tej samej kolekcji lub wykonane z tych samych materiałów, w tym samym kolorze, aby dobrze się ze sobą komponowały.

5. Pamiętaj o oświetleniu

Niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie. Jeśli światło jest zbyt kiepskie i nie ma okna w holu, warto pomalować ściany na biało oraz pomyśleć o dodatkowym oświetleniu np. nad lustrem czy w szafie. W ten sposób zapewnisz lepszą widoczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *