Klimatyzacja z rekuperacją w jednym domu? Zdecydowanie jest to możliwe. Co więcej, taki system znacznie poprawia komfort mieszkańców. Klimatyzacja zapewni przyjemny chłód, a rekuperacja dostarczy świeżego powietrza do wnętrz pomieszczeń. Oba systemy idealnie się ze sobą uzupełniają, dzięki czemu możemy cieszyć się chłodnym i świeżym powietrzem w domu bez konieczności otwierania okien w upalne letnie dni.
Rekuperacja z klimatyzacją czy bez?
Schemat działania rekuperacji polega na pobieraniu zużytego powietrza z domu, które trafia do urządzenia zwanego rekuperatorem. Jednocześnie, zasysane jest powietrze z zewnątrz, które za sprawą wymiennika ciepła w zimie jest ogrzewane a w lecie schładzane. Oznacza to, że nawet w gorące dni do wnętrza pomieszczeń nie przedostaje się gorące powietrze, a sam ten fakt pozwala podnieść komfort we wnętrzach naszych domów. Co więcej, dystrybuowane do wnętrza powietrze jest pozbawione pyłów i zanieczyszczeń dzięki specjalnemu systemowi filtracji. Niemniej jednak rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Nie zdoła bowiem obniżyć temperatury w domu do komfortowego poziomu.
Klimatyzator i rekuperator to zupełnie dwa różne urządzenia, z których użyciem możliwe jest osiągnięcie zupełnie różnych efektów. O ile rekuperator pozwala cieszyć się świeżym i czystym powietrzem, to klimatyzator pomaga schłodzić je nawet o kilka stopni. Warto przy tym wspomnieć, że klimatyzacja nie ma nic wspólnego z wentylacją i nie może takiego systemu zastąpić. Schładza jedynie powietrze, ale w żaden sposób nie doprowadza do jego wymiany.
Reasumując rekuperator i klimatyzator to urządzenia, które doskonale się uzupełniają. Dzięki rekuperacji do domu trafia świeże i czyste powietrze, które jest schładzane za sprawą klimatyzacji. Aby jednak instalacja działa zgodnie z założeniami, jej montaż warto zlecić fachowcom, jak na przykład firmie DSTechnik ze Szczecina, która w branży urządzeń klimatyzacyjnych nie ma sobie równych. Domowe systemy klimatyzacyjne w Szczecinie idealnie współpracują z rekuperacją.
Rekuperacja z klimatyzacją. Co warto wiedzieć?
Pomimo że współczesne rekuperatory oferują coraz lepsze możliwości schładzania powietrza, to nigdy całkowicie nie zastąpią klimatyzacji. Temperatura latem może osiągać bardzo wysokie wartości, a to oznacza możliwość nagrzania się ścian na tyle mocno, że izolacja przegród nie wystarczy. Wówczas funkcja schładzania w rekuperacji okazuje się niewystarczająca, a jedyną możliwością osiągnięcia optymalnej temperatury we wnętrzach jest właśnie klimatyzacja.