Jak dobór oraz umiejętna obsługa narzędzi ogrodniczych wpływa na kondycję ogrodu?

Pielęgnacja ogrodu to prawdziwa przyjemność. Pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednimi urządzeniami i właściwie z nich korzystasz. Jeżeli nie jesteś zadowolony z kondycji swojego trawnika, zastanów się, czy aby na pewno winny jest sprzęt?

Prawidłowa praca z kosiarką

Kosiarka to jedna z podstawowych maszyn, bez której pomocy niemożliwe jest utrzymanie trawnika w dobrej kondycji. Wybór idealnego modelu to kwestia indywidualna. Z jednej strony zależy od powierzchni ogrodu, z drugiej – od umiejętnej obsługi kosiarki oraz podstawowej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Przykład? Jeżeli nie wiesz, jak poprawnie przeprowadzić zabieg mulczowania, praca z nawet najlepszą wielofunkcyjną kosiarką spalinową (np. 3w1, czy 4w1) okaże się rozczarowująca. Czasami więc warto zastanowić się, czy niewystarczająco zadbany trawnik to na pewno wina sprzętu.

By praca z kosiarką była maksymalnie efektywna, pamiętaj o m.in.: prawidłowym ustawieniu wysokości koszenia (nie powinna jednak przekraczać 1/3 długości źdźbeł), czy regularnej kontroli noży tnących. To ważne szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy wzrost trawy jest najintensywniejszy. Jednorazowe naostrzenie noża początkiem sezonu może okazać się niewystarczające. Konsekwencją potencjalnego zaniedbania jest mniejsza precyzja cięcia – stępiony nóż szarpie źdźbła, osłabiając je. To z kolei negatywnie wpływa na wygląd całego ogrodu. Równie istotne jest dokładne oczyszczenie podwozia kosiarki po każdym koszeniu ze względu na ryzyko zakłócenia płynnej pracy maszyny przez pozostawione na jej korpusie kępy pokosu wraz z rozdrobnionymi gałązkami.

Jak dbać o kosiarkę w trakcie, jak i po sezonie? Przeczytaj: https://www.stiga.pl/blog/czas-na-pierwsze-koszenie-czy-twoja-kosiarka-podola-wyzwaniu

Współczesny odpowiednik wideł: wertykulator

O ile pielęgnowanie trawnika przy pomocy kosiarki jest  jak najbardziej uzasadnione, o tyle użycie w tym celu, wciąż popularnych, wideł — nie do końca. Chcąc napowietrzyć trawnik, powinieneś utworzyć na jego powierzchni, pionowe i położone blisko siebie, dziurki. Widły, ze względu na zakrzywione zęby, mogą uszkodzić system korzenny trawy. W efekcie może dojść do obumarcia dużej ilości młodych źdźbeł, co negatywnie odbije się na wyglądzie ogrodu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wertykulator. Wyposażony w ostre noże. Maszyna precyzyjnie nacina powierzchnię trawnika, tworząc szczeliny, przez które do głębszych warstw gleby swobodnie docierają tlen, woda oraz składniki odżywcze (w postaci kompostu, lub rozdrobnionego pokosu powstałego w wyniku mulczowania). W ten sposób nowe źdźbła zdrowej i naturalnie bujnej trawy rosną szybciej.

Niezawodne wsparcie w pielęgnacji ogrodu: kosiarka i wertykulator

 

Źródło: www.stiga.pl

Nowoczesne wertykulatory, obok swojej podstawowej funkcji, pełnią także dodatkową rolę: aeratorów; sprawnie usuwają z powierzchni trawnika chwasty, mchy wraz z filcem (zalegające kępy zeschniętych źdźbeł, które hamują swobodny dostęp makroelementów do głębszych warstw gleby). Rozwiązanie to niesie ze sobą korzyści finansowe. Inwestując w wertykulator z funkcją aeracji, eliminujesz konieczność odrębnego zakupu każdego z tych urządzeń.

Co jeszcze możesz zrobić, by Twój trawnik stał się ozdobą ogrodu? Przeczytaj: https://www.stiga.pl/blog/jak-prawidlowo-dbac-o-trawnik

Jak widzisz, dobór stosownych narzędzi i ich umiejętna obsługa znacząco wpływają na efekty pracy w ogrodzie. By utrzymać trawnik w dobrej formie niezależnie od warunków pogodowych, zastanów się jakiej pielęgnacji wymaga i porównaj te informacje z możliwościami sprzętu, który posiadasz. Jeżeli czujesz, że nie podoła zaplanowanym przez Ciebie zadaniom, rozważ zakup nowoczesnego, zautomatyzowanego odpowiednika. Dzięki niemu praca w ogrodzie stanie się prosta i przyjemna, a przydomowy krajobraz – nieustannym powodem do dumy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *