Jak dbać o żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane to niebanalny dodatek do okna. Idealnie pasują zwłaszcza w pomieszczeniach o charakterze rustykalnym, nieco sielskim. Jednak aby służyły jak najdłużej i bez większych problemów, należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Na czym ona polega? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do czytania!

Najprostsze oczyszczanie? To odkurzanie!

Na żaluzjach drewnianych bardzo często pojawia się kurz. Aby go wyeliminować, należy zamknąć lamele żaluzji od dołu i wyczyścić je – najlepiej za pomocą szczotki do żaluzji. Następnie zamyka się lamele od góry i powtarza się czynność z czyszczeniem. Nie posiadasz specjalnej szczotki do żaluzji? Istnieje kilka alternatyw. Możesz po prostu użyć klasycznego odkurzacza z najmniejszą mocą albo tradycyjnej ściereczki z mikrofibry.

Kolejną czynnością jest mycie na mokro, jeśli kurz już zostanie wyeliminowany. Zrobisz to za pomocą lekko wilgotnej ścierki (najlepiej, jeśli jest to ścierka z przeznaczeniem do drewna). Lamele należy wówczas przecierać zarówno poziomo, jak i pionowo.

Czego nie wolno robić w przypadku czyszczenia żaluzji drewnianych?

  • W żadnym wypadku nie należy wkładać żaluzji bezpośrednio do wody w całości! To może skutkować ich zalaniem, odkształceniem i uszkodzeniem na tyle, że jedynym rozwiązaniem będzie ich po prostu wyrzucenie. Nie warto ryzykować!
  • Tym samym nie wolno również wycierać (wręcz pocierać) ich mocno i bardzo mokrą szmatką, ponieważ skutek może być taki sam jak opisany powyżej.
  • Do mycia nie używaj detergentów, które mogą odbarwić kolor drewna i uszkodzić jego naturalną strukturę. Jeśli chcesz używać do mycia czegoś więcej niż wody, wybieraj specjalne środki do pielęgnacji drewna.

Jak często czyścić żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane najlepiej czyścić raz na kilka tygodni. Dokładna liczba zależy od stopnia zabrudzenia – sam po prostu powinieneś zauważyć, że żaluzjom przyda się odświeżenie. Nie musisz trzymać się kurczowo jednego terminu. Po prostu doglądaj ich raz na 3-4 tygodnie i oceń stan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *