Grota solna – kiedy warto ją odwiedzić?

Sposobów na relaks jest wokół nas bardzo dużo, czasem tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. Grota solna jest właśnie takim miejscem, w którym możemy nie tylko się wyciszyć i doświadczyć dobroczynnego wpływu soli na nasz organizm, ale także przeciwstawić się uciążliwym dolegliwościom, jak na przykład uporczywy katar czy alergia. Czym dokładnie jest grota solna i kto może się do niej wybrać? Jakie są największe plusy regularnego korzystania z groty solnej i w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie? Jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania do odwiedzania tego nietypowego, ale bardzo przyjemnego i pożytecznego miejsca?

  1. Czym jest grota solna?
  2. Zalety korzystania z groty solnej
  3. Dla kogo jest grota solna?

Czym jest grota solna?

Grota solna to pomieszczenie niemal w całości wyłożone solą – zamiast ścian znajdziemy solne bloki, na podłodze pokruszone kryształki soli, a z sufitu często zwieszają się solne sople. Zazwyczaj surowiec w takim miejscu pochodzi z Morza Bałtyckiego, Czarnego lub Martwego, a całości dopełnia przyjemna temperatura zamykająca się w przedziale od 23 do 24 stopni. Wilgotność powietrza nie przekracza w grocie 45 procent, a przytłumione ciepłe światło pozwala się zrelaksować i odpocząć.

Zalety korzystania z groty solnej

Grota solna właściwości ma bardzo korzystny wpływ względem naszego organizmu. Sól poprawia kondycję skóry: chroni przed wolnymi rodnikami, oczyszcza i usprawnia jej napięcie. Przebywanie w grocie solnej pozwala się odprężyć i zredukować poziom stresu oraz hormonów stresu, dzięki czemu nie czujemy się już tak zmęczeni czy rozdrażnieni. Obecny w soli jod korzystnie wpływa na pracę naszej tarczycy, wapń pomaga budować odporność organizmu, a potas, sód i różne chlorki wspomagają pracę serca i poprawiają ukrwienie naszej skóry.

Dla kogo jest grota solna?

Z groty solnej może korzystać praktycznie każdy. Najbardziej polecana jest osobom chcącym zredukować swój stres i zmęczenie. Jest to dobra forma odpoczynku i poprawienia kondycji zdrowotnej dla kobiet w ciąży, ponieważ seans obniża delikatnie ciśnienie krwi. Także osoby starsze mogą wiele skorzystać na przebywaniu w grocie. Uczestnictwo regularne w sesjach w grocie solnej pomaga również przy takich chorobach, jak ciągły katar, problemy z gardłem i oskrzelami, alergie czy astma.

Do groty solnej nie powinny za to wybierać się osoby mające problem z nadczynnością tarczycy, uczuleniem na jod, poważnymi problemami płuc jak marskość czy gruźlica, a także w przypadku choroby nowotworowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *