Firany do salonu – co warto wiedzieć przed zakupem i na co zwrócić uwagę, wybierając zasłony?

Może się wydawać, że firany do salonu odchodzą powoli w zapomnienie. Wiele osób rezygnuje z tego elementu wyposażenia wnętrza, w dzień lubiąc wpuszczać więcej światła przez całkowicie odsłonięte okna, a w nocy zasłaniając je roletami znajdującymi się po zewnętrznej stronie budynku. Mimo to wciąż znajdują się ludzie, którzy chętnie zawieszają w swoich salonowych oknach firanki. Jak powinny one wyglądać? Czym powinny się charakteryzować? Na te i inne pytania na temat firan do salonu postaramy się znaleźć odpowiedzi w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć o nich czegoś więcej!

Firany do salonu – funkcjonalność

Myśląc o firanach do salonu, z pewnością w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam ich funkcja estetyczna. Zanim jednak skupimy się na dekoracyjnym walorze ozdób okiennych, zastanówmy się jakie funkcje praktyczne mogą pełnić firany do salonu. Firany sprawdzą się w pokojach ciemnych, które pragniemy rozjaśnić – są one bowiem pół-przeźroczyste (w wypadku, gdy chcemy całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego, ukryć przed wzrokiem sąsiadów lub wpadającymi do pomieszczenia ostrymi promieniami słońca, powinniśmy wybrać nieprzepuszczające światła zasłony).

Firany do małych pomieszczeń

W przypadku małych pomieszczeń firany sprawdzą się lepiej niż zasłony z ciężkich tkanin, ponieważ przestrzeń nie zostanie przez nie zdominowana. W takich pomieszczeniach lepiej wybrać krótsze firanki (a nie te, które sięgają podłogi), by wizualnie powiększyć mały pokój. Dzięki temu mniejszy salon nabierze „oddechu” – dzięki krótkim firanom w oknach, które będą wpuszczać do środka światło, nie będziemy czuć się w takim pokoju klaustrofobicznie.

Firany do salonu – estetyka

Wspomnieliśmy już, że w wielu przypadkach firany lepiej sprawdzają się niż zasłony, a w małych pomieszczeniach najlepiej powiesić w oknach firany krótkie. Wybierając je jednak, warto zawsze zwrócić uwagę na ich ogólną estetykę i styl pomieszczenia, w którym chcemy je zawiesić. Salon często utrzymany jest w stylu skandynawskim (minimalistycznym, w kolorze białym) – do takiego wnętrza pasują proste firany bez wzorów. Z kolei kwieciste symbole i pastelowe barwy wybierają wszyscy, którzy chcą pchnąć w swój pokój dzienny ducha romantyzmu.

Harmonia w salonie

Niezależnie od wybranego stylu firan do salonu, postarajmy się, by wpisywały się one harmonijne w resztę wnętrza pokoju dziennego. Dzięki temu uzyskamy spójną stylistykę, która będzie miała predyspozycje do tego, by zachwycić wszystkich naszych gości. Salon często pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego też miejmy to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *