Drewniany taras – jakie deski wybrać?

Piękny taras to nie tylko strefa relaksu na świeżym powietrzu, ale również wizytówka domu. Dobrze przemyślany projekt to jednak tylko połowa sukcesu – aby zapewnić konstrukcji trwałość, funkcjonalność i doskonałe walory estetyczne, zadbaj o jakość wykorzystanych do jej wzniesienia materiałów. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje drewna i zdecyduj, jakie deski tarasowe wybrać!

Drewno iglaste – sprawdzone rozwiązanie

Tradycyjnie stosowane w budownictwie drewno iglaste jest łatwe w obróbce, powszechnie dostępne i dzięki temu niedrogie. Ze względu na jasny odcień możesz bez trudu zmienić zabarwienie desek tarasowych przy pomocy impregnatu czy bejcy z pigmentem o wybranym kolorze, co sprawia, że dostosowanie tarasu do aranżacji domu czy ogrodu jest banalnie proste. Warto jednak pamiętać, że oprócz szeregu zalet popularne gatunki iglaków – jak np. sosna, modrzew czy świerk – mają także wymagania co do prawidłowego utrzymania.

Trwałość drewna iglastego w konstrukcjach zewnętrznych szacuje się na 15-20 lat. Aby deski przez jak najdłuższy czas zachowały pełnię swoich walorów estetycznych i użytkowych, niezbędna jest systematyczna konserwacja. Impregnowanie zabezpieczy powierzchnię drewna przed biodegradacją na skutek wilgoci, grzybów i pleśni.

Deski tarasowe z egzotycznego drewna – trwałe piękno

Jeżeli zależy Ci na tarasie, który przetrwa całe dekady i posłuży kilku pokoleniom Twoich domowników, postaw na drewno egzotyczne, takie jak np. merbau, teak czy bangkirai. Wykonane z niego deski tarasowe wykazują naturalną odporność na kontakt z wodą, a także działanie szkodliwych mikroorganizmów – dzięki temu regularne impregnowanie nie jest konieczne. Trwałość egzotycznych gatunków drewna w konstrukcjach zewnętrznych określa się nawet na 50 lat.

Warto zwrócić uwagę również na niebywałe piękno desek wykonanych z drewna egzotycznego. Bogata paleta kolorów zawiera zarówno szlachetne odcienie ciemnego brązu, jak i jaśniejsze warianty o złotawym lub czerwonawym zabarwieniu. Niespotykana uroda gatunków egzotycznych w połączeniu z nadzwyczajnymi właściwościami technicznymi sprawia, że deski z tego surowca zdecydowanie są warte swojej ceny.

Szukasz desek tarasowych z jakościowego drewna krajowego lub egzotycznego o udokumentowanym pochodzeniu? Sprawdź tutaj: https://dlh.pl/deska-tarasowa.html. W ofercie znajdziesz także profesjonalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji i konserwacji drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *