Masz już dosyć miejskiego gwaru i smogu? Coraz częściej myślisz o zamieszkaniu pod miastem? Zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę, wybierając miejsce na nowy dom? Koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik.
Dom pod miastem – wady i zalety
Jak wszystko, mieszkanie pod miastem ma swoje wady i zalety. Dużo zależy od tego, które z nich przeważą i na czym najbardziej Ci zależy.
Zalety mieszkania pod miastem
Cisza i spokój
Mieszkanie pod miastem często oznacza mniejszy hałas i spokojniejsze otoczenie, co może okazać się zbawienne dla osób szukających relaksu i odpoczynku.
Większa przestrzeń
Na obszarach podmiejskich zazwyczaj jest więcej przestrzeni na przydomowy ogród czy plac zabaw dla dzieci, co może być atrakcyjne dla rodzin.
Przyroda na wyciągnięcie ręki
Mieszkanie w podmiejskiej okolicy to szansa na dostęp do przyrody: parków, lasów czy jezior, co sprzyja aktywności na świeżym powietrzu.
Mniej zanieczyszczeń
W porównaniu z centrum miasta, obszary podmiejskie mogą charakteryzować się lepszą jakością powietrza i mniejszą ilością zanieczyszczeń.
Koniec życia w biegu
Mieszkanie pod miastem często idzie w parze z bardziej spokojnym tempem życia, co może być korzystne dla osób, które chcą uciec od miejskiego zgiełku.
Wady mieszkania pod miastem
Mniejsza dostępność usług
Obszary podmiejskie mogą być bardziej oddalone od centrów handlowych, szkół i placówek medycznych, co może utrudniać codzienne życie.
Gorsza komunikacja publiczna
W niektórych obszarach podmiejskich infrastruktura komunikacyjna może być mniej rozwinięta, co może prowadzić do konieczności korzystania z prywatnego transportu lub dużych wydatków związanych z własnym autem.
Długi czas dojazdu do pracy i szkoły
Osoby pracujące w centrum miasta muszą liczyć się z długim czasem dojazdu do miejsca pracy, co może zabierać mnóstwo czasu w ciągu dnia. Staje się to sporym wyzwaniem logistycznym, jeśli dodatkowo trzeba zawieźć, a następnie odebrać dzieci ze szkoły lub przedszkola.
Ograniczony dostęp do instytucji kultury
W porównaniu z centrum miasta, obszary podmiejskie mogą oferować ograniczone możliwości związane z życiem kulturalnym. Mamy tu na myśli teatry, muzea czy restauracje.
Mniejsze możliwości zawodowe
Obszary podmiejskie mogą być mniej atrakcyjne dla osób poszukujących pracy i takich, które stawiają na rozwój zawodowy. Oczywiście, dzięki pracy zdalnej powoli się to zmienia, ale należy pamiętać, że praca w systemie home office jest możliwa jedynie w niektórych sektorach, takich jak choćby IT czy marketing.
Dom za miastem – o czym warto pamiętać
Decyzji o przeprowadzce za miasto nie należy podejmować pochopnie. Zanim się na to zdecydujesz, przemyśl kilka kwestii.
Czy jesteś w stanie wziąć większą odpowiedzialność za dom
Każdy posiadacz domu jednorodzinnego wie, że wszelkie problemy z budynkiem są na jego głowie, dotyczy to szczególnie awarii. Na przedmieściu, gdzie dostępność do fachowców jest jeszcze mniejsza może z tym być większy problem. Dom poza miastem to również duża pokusa dla złodziei. Dlatego, w przypadku przeprowadzki na przedmieścia, warto pomyśleć o solidnym ubezpieczeniu domu (tutaj ubezpieczenie).
Co będzie za kilka lat
Teraz jesteś w pełni sił. Wsiadasz w samochód i bez problemu jedziesz zrobić zakupy. Warto jednak pomyśleć o przyszłości. Czy kiedy będziesz już seniorem, poradzisz sobie, mieszkając poza miastem. Jak rozwiązać problem z transportem, dużą odległością od najbliższego sklepu, przychodni czy szpitala? Czy jest ktoś, kto pomoże Ci w tej sytuacji? Warto o tym pomyśleć już teraz.
Dom za miastem – podsumowanie
Cena domu za miastem jest najczęściej o wiele niższa niż ta w popularnych aglomeracjach. Jeśli dodamy do tego ciszę i spokój, decyzja może być tylko jedna. Ważne jednak, żeby podjąć ją świadomie, analizując wszystkie “za” i “przeciw”, a co najważniejsze, by myśleć perspektywicznie i zadbać o swoje bezpieczeństwo.