Dobór odpowiedniej twardości materaca do spania

Czy wiesz, w jaki sposób należy dopasować materac, aby spanie na nim było wygodne i satysfakcjonujące? Bardzo istotne okazuje się zwrócenie uwagi na jego twardość. Ma ona bowiem duże znaczenie dla komfortowego snu, a także zdrowia. Być może spotkałeś się już z oznaczeniami materaców, ale czy wiesz, o czym one mówią? Symbole w postaci literki i cyferki wskazują właśnie na twardość podłoża. Podpowiadamy, jaki materac sprawdzi się najlepiej.

Twardość materaca w dużym stopniu wiąże się z tym, w jaki sposób leżąca na nim osoba odczuwa odporność na nacisk. Zarówno zbyt miękki, jak i za twardy materac może powodować liczne problemy. Nieodpowiednio dopasowany wpływa bowiem negatywnie na jakość snu, a także na zdrowie. Jeśli chcesz budzić się wypoczęty i zadowolony każdego dnia, powinieneś zadbać o właściwą twardość swojego materaca.

Producenci materaców oferują ich różne twardości, ale najczęściej pojawia się oznaczenie H w połączeniu z cyferką. Zazwyczaj można spotkać się z symbolami od H1 do H5. Tak duży wybór sprawia, że na pewno każdy znajdzie odpowiedni materac dla siebie. Jest to bardzo ważne nie tylko dla własnego komfortu, ale również zdrowia – podkreśla doradca klienta pracujący w sklepie z łóżkami Meblove24.

Jaką twardość materaca wybrać?

Wybierając materac do spania, należy się kierować przede wszystkim wagą osoby, która będzie na nim spała. Zupełnie inny produkt sprawdzi się dla małego dziecka, a inny dla osoby starszej. Często dorośli potrzebują też różnych rodzajów materacy, ponieważ znacznie różni się ich masa ciała. Najbardziej miękkie są materace oznaczone symbolem H1. Przeznaczone są głównie dla osób ważących nie więcej niż 50 kg. Kolejne oznaczenie, czyli H2 to grupa materacy miękkich skierowanych do osób ważących pomiędzy 50 a 80 kg. Produkty oznaczone jako H3 (średnio-twarde) poleca się klientom, których waga oscyluje pomiędzy 80 a 100 kg. Natomiast materace twarde z symbolem H4 okazują się odpowiednie dla ważących powyżej 100 kg. Jest jeszcze grupa materacy H5, co oznacza, że są bardzo twarde. Przeznaczone są również dla osób ważących powyżej 100 kg, ale wyróżniających się też masywną budową ciała.

Wybór zbyt miękkiego materaca do spania sprawia, że mięśnie nadmiernie się naciągają, co może prowadzić nawet do bólu pleców lub innych części ciała. Poza tym osoby śpiące na takim podłożu niekiedy odczuwają trudności z wyprostowaniem się po wstaniu z łóżka. Nie zaleca się także za twardych materacy, ponieważ powodują one nadmierne napięcie mięśniowe, co zazwyczaj kończy się bólem mięśni. Spanie na takich podłożach przyczynia się też do niewyspania.

Problem z dopasowaniem odpowiedniego materaca mogą mieć osoby, które śpią w jednym łóżku. Jeśli mają wagę zbliżoną, dobranie właściwego podłoża będzie łatwiejsze. Jeśli jednak ich masa ciała znacząco się różni, dobrym pomysłem jest zakup dwóch oddzielnych materacy właściwie dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Aby nie odczuwać dziury powstałej pomiędzy nimi, można nałożyć na nie specjalną nakładkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *