Uzdatnianie wody jest procesem polegającym na wymianie gazów pod wpływem właściwego i odpowiedniego ciśnienia. Gazy, których jest zbyt wiele i mają bardzo wysokie stężenie powodują, że woda traci na jakości, a jej proces uzdatniania staje się znacznie trudniejszy. Filtry ciśnieniowe i aeratory służą właśnie do uzdatniania wody i są najważniejszym urządzeniami w przebiegu całego procesu. Zastosowanie filtrów ciśnieniowych i aeratorów jest bardzo szerokie i przynosi różnorodne rezultaty i efekty, zarówno te bardzo korzystne, jak i te nieco bardziej problematyczne.
Woda pitna
Picie wody jest jedną z podstawowych zasad dbania o ogólny stan zdrowia. Jednak w ogólnodostępnej wodzie często występują pierwiastki mające niekorzystny wpływ na organizm, które mogą skutecznie zaburzać prawidłowe funkcjonowanie różnych układów wewnętrznych i całego organizmu. Filtry ciśnieniowe usuwają między innymi takie pierwiastki jak żelazo i mangan, które przyjmowane wraz z wypijaną wodą w nadmiernych ilościach, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Wody gruntowe zawierają duże ilości tych dwóch pierwiastków, dlatego uzdatnianie wody, dzięki któremu pozbędzie się ich z wody wydaje się być konieczne, aby woda była zdatna do picia lub używania w różnorodnych gałęziach przemysłu. Choć obydwa pierwiastki są niezbędne do zachowania dobrego stanu zdrowia, nie należy przyjmować ich w zbyt dużej ilości. Wypijanie zalecanej każdego dnia dawki wody, która zawiera duże ilości manganu oraz żelaza, może prowadzić do poważnych uszkodzeń całego układu nerwowego. Znacznie korzystniejsze jest dostarczanie ich w codziennie przyjmowanym pożywieniu, gdzie przyjmuje postać najlepiej przyswajalną i bezpieczną dla ogólnego zdrowia i dla całego ludzkiego organizmu.
Napowietrzanie wody
Aeratory służą do napowietrzania wody. Oznacza to, że zwiększają zawartość takiego składnika wody jak tlen i jednocześnie pozwalają usunąć między innymi siarkowodór, azot amonowy i dwutlenek węgla. Najczęściej aeratory do napowietrzania wody znajdują się w stacjach do uzdatniania. Standardowe aeratory znajdujące się w stacjach do uzdatniania wody zawierają przegrody i tarcze odbojowe, które tworzą specjalistyczne systemy. Bardzo ważnym efektem używania aeratorów do uzdatniania wody jest wpływanie na jej korozyjne właściwości, które wyraźnie się zmniejszają. Ponadto aeratory pomagają pozbyć się niekorzystnych gazów pogarszających zapach, a nawet smak wody.
Gdzie występują aeratory i filtry ciśnieniowe?
Oprócz zastosowania przemysłowego, aeratory służą do rekultywacji takich miejsc jak jeziora lub inne zbiorniki wodne. Jednak stosowanie aeratorów w zbiornikach wodnych ma różnorodne rezultaty, z których między innymi wyróżnia się wytrącanie związków nierozpuszczalnych w wodzie. Poprawa zawartości tlenu w wodzie, wpływa także na pojawianie się większej ilości zamieszkujących wodę organizmów. Choć filtry ciśnieniowe oraz aeratory to najlepsze i najbardziej efektywne narzędzia, z których jednak należy korzystać świadomie.
Więcej informacji znajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/filtry-i-aeratory.88.html