Difenbachia- doniczkowa piękność

Difenbachia, roślina pochodząca z Ameryki, od lat zdobi nasze wnętrza, stając się niebanalną dekoracją i tworząc przytulny nastrój. Jak wygląda difenbachia, jak pielęgnować jej zielone liście i o czym pamiętać, by roślina jak najdłużej cieszyła nasze oczy?

Difenbachia- roślina o ozdobnych liściach

Difenbachia jest rośliną należącą do rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Ameryki. Uznawana jest za jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Liście difenbachii posiadają wyjątkowe zdobienia na liściach, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Istnieją różne odmiany difenbachii, każda z nich ma odmienną wielkość czy kształt liści. Warto zaznaczyć, że w przypadku każdej odmiany rysunek na liściach jest nieco inny. Charakterystyczne dla tej rośliny jest zasychanie i odpadanie dolnych liści. Dolne liście tworzą pień, co również jest cechą charakterystyczną dla tej rośliny. Difenbachia to jedna z niewielu roślin doniczkowych, która jest o wiele bardziej dekoracyjna po przekwitnięciu. Sam kwiat jest cienki i mało atrakcyjny, a poza tym znacząco osłabia roślinę, stąd też zalecenie, by go usunąć. Difenbachia doskonale czuje się w uprawie doniczkowej, świetnie odnajdując się w każdym domu, a jej ciemnozielone liście będą doskonałą i efektowną ozdobą.

Pielęgnacja difenbachii

Pielęgnacja difenbachii nie jest trudna, ale wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Najważniejszy jest odpowiedni wybór stanowiska. Nie może być ono ulokowane w pełnym słońcu, gdyż jego ostre promienie spowodują żółknięcie liści i powstawanie na nich plam oparzeniowych. Stanowisko nie może być jednak także zacienione, gdyż wówczas roślina straci swoje atrakcyjne wizualnie przebarwienia. Idealnym miejscem dla difenbachii jest więc stanowisko jasne i słoneczne, ale promienie słoneczne muszą być rozproszone. Roślina nie ma natomiast zbyt dużych wymagań co do temperatury. Wystarczy jej temperatura normalnie panująca we wnętrzu. Trzeba jedynie pamiętać, że difenbachia wyjątkowo nie lubi przeciągów. Wiosną, latem, a także w okresie wypuszczania nowych liści, difenbachia wymaga podwyższonej wilgotności. W tym czasie warto ją często zraszać i podlewać co 2-3 dni. Zapotrzebowanie na wilgoć jest o wiele niższe zimą- wtedy wystarczy podlewanie 1 raz w tygodniu. Bardzo ważne w pielęgnacji rośliny jest także jej nawożenie. Należy to robić wiosną podczas wypuszczania nowych liści. Nawożenie difenbachii można zakończyć w momencie zahamowania wypuszczania młodych liści. Więcej o pielęgnacji przeczytacie Państwo tutaj: https://www.ogarnijogrod.pl/dieffenbachia-pielegnacja-choroby-rozmnazanie/.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Difenbachia to roślina doniczkowa, której największym atutem są piękne liście. Sama uprawa jest dość prosta. Wystarczy odpowiednio wilgotne podłoże, by roślina rosła zdrowo. Warto wiedzieć, że choć difenbachia wszystkich zachwyca swoim wyglądem, jest rośliną silnie trującą. To ważne zwłaszcza dla osób, które mają w domu małe dzieci bądź zwierzęta. Wszystkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach, gdyż już sam sok działa bardzo drażniąco na skórę człowieka. Bardzo groźną sytuacją jest spożycie liścia rośliny. Może pojawić się paraliż strun głosowych trwający wiele dni. Warto także wiedzieć, że difenbachia nie tylko truje, ale także skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń. 

Nieprawidłowa pielęgnacja może dość szybko spowodować choroby difenbachii. Problem bardzo często pojawia się np. w wyniku przelewania rośliny- wówczas liście rośliny żółkną, a korzenie gniją. Niszcząco na roślinę działa także zbyt ciemne stanowisko. Można wówczas zauważyć zielenienie jasnych powierzchni liści. Ponadto, difenbachia dość często ulega infekcjom grzybowym, atakom przędziorków, miseczników czy wełnowców i mszyc.

Więcej cennych informacji na temat difenbachii znajdziecie Państwo tutaj: ogarnijogrod.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *