Dekoracyjny tynk elewacyjny – czym jest i jak można go zastosować?

Kamień na elewację, imitacja drewna, a może jeszcze coś innego? Bogactwo możliwości sprawia, że budynek może się efektownie wyróżniać na tle pozostałych. Dowiedz się, czym są tynki elewacyjne oraz jakie rodzaje zdobień są obecnie najmodniejsze.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest tynk dekoracyjny,
  • jakie rodzaje tynków są obecnie najmodniejsze.

Nietypowe tynki elewacyjne to hit ostatnich lat – zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach z lokalami usługowymi. Wiele nowoczesnych rozwiązań można zastosować w elewacyjnych systemach ociepleń Caparol. Wykorzystane w nich technologie pozwalają zaprojektować elewację budynku tak, aby była zgodna z najnowszymi trendami dekoracyjnymi.

Tynk dekoracyjny – co to takiego?

Dekoracyjny tynk elewacyjny to wierzchnia warstwa wykończeniowa w systemach ociepleń. Może być gładki lub mieć fakturę:

  • kulistych ziaren o średnicy od jednego do kilku milimetrów (faktura baranka),
  • kulistych ziaren podobnej wielkości o nieregularnych kształtach (faktura kornika).

Rozwój technologii chemii budowlanej sprawił, że obecnie tynk dekoracyjny może wiernie naśladować różne materiały, takie jak naturalny kamień, cegła, drewno czy beton.

Nowoczesna, nietypowa elewacja podnosi atrakcyjność budynku, a także jego wartość. Co ważne, stale poszerzająca się oferta w zakresie rodzajów tynków wiąże się dodatkowo z polepszaniem ich parametrów technicznych – produkty nowej generacji są trwałe i zapewniają najlepszą możliwą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed blaknięciem w słońcu.

Stworzenie imitacji deski elewacyjnej czy betonu to sprawa dość czasochłonna, ale jednocześnie gwarantująca trwałość i bardzo oryginalny efekt. Do przygotowania takiej fasady potrzebne będą szablony, formy silikonowe oraz ogólnodostępne narzędzia do fakturowania. W przypadku wyboru oferty Caparol, Twój wykonawca otrzyma wszystkie te formy wraz z wybranym produktem, więc będzie mógł działać łatwo i szybko.

Pomysły na elewację Twojego domu

Jeśli chcesz podążać za trendami i wybrać najmodniejsze wykończenie elewacji danego budynku, koniecznie sprawdź ofertę wspomnianej już marki Caparol. Szeroki wybór, który proponuje swoim klientom, pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane projekty, zarówno domów jednorodzinnych, jak i innych, większych inwestycji.

Najciekawsze efekty, które możesz zastosować na nowoczesne elewacje, to:

Imitacja drewna na elewacje

Drewno dodaje budynkowi przytulności – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednak fasady z naturalnymi deskami wymagają regularnej konserwacji. Inaczej jest z imitacją deski elewacyjnej, która wygląda bardzo efektownie i bez pielęgnacji przetrwa w niezmienionym stanie wiele lat.

  • Efekt betonu lub kamienia na elewacji

Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie nie tylko w modernistycznym budownictwie, ale też w aranżacji z wykorzystaniem naturalnych materiałów – szczególnie jeśli imitacja betonu czy kamienia zostanie zestawiona z elementami drewnianymi.

  • Nowoczesne elewacje w ciemnych kolorach

Czarne lub ciemnoszare fasady cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością – szczególnie w budynkach przeznaczonych na biurowce czy nowoczesne bloki mieszkalne. Aby elewacja przez długie lata nie zmieniła swoich właściwości i efektownego koloru, wykorzystaj systemy ociepleń Caparol Capatect Carbon z 15-letnią gwarancją. Możesz też zdecydować się na ciemny tynk mozaikowy i specjalną technikę dekoracyjną Brilliant, aby uzyskać spektakularny efekt błyszczących w słońcu drobinek.

  • Fasady z imitacji cegły

Cegła, albo tak jak w tym przypadku tynk, który ją przypomina, świetnie sprawdzi się na budynkach modernistycznych lub rustykalnych. Warto zastosować ten rodzaj tynku, jeśli np. inwestujesz w obiekt znajdujący się w pobliżu miejskiego rynku, gdzie dominują kamienice zbudowane z cegły.

  • Elewacja z efektem rdzy dekoracyjnej

Cały budynek z efektem rdzy lub część fasady jako pojedynczy element dekoracyjny – wybór należy do Ciebie. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że trwała farba Caparol imitująca rdzę będzie bezpieczna dla całej fasady budynku.

Pamiętaj, aby wybór najlepszego rozwiązania zawsze skonsultować z wykonawcą prac. Wspólnie zwróćcie uwagę na ofertę marki Caparol – systemy izolacji cieplnej budynków, a także profesjonalne farby elewacyjne. Dzięki nim zyskasz możliwość stworzenia nowoczesnej, efektownej, a przy tym trwałej elewacji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *