Czyste Powietrze – jak dużo zaoszczędzisz dzięki nowym zasadom?

Program Czyste Powietrze działający od 19 września 2019 roku ma na celu finansowe wsparcie właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych w termomodernizacji i wymianie źródeł ciepła i energii na bardziej ekologiczne. Od maja bieżącego roku wprowadzono zmiany w programie dotyczące sposobu przyznawania dofinansowania i wysokości jego kwoty. Eksperci firmy Vaillant przedstawiają główne modyfikacje w programie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak obecnie przebiega procedura przyznawania dotacji z programu Czyste Powietrze,
  • jakie programy połączono z Czystym Powietrzem,
  • czy można otrzymać dotację na spłatę kredytu,
  • na czym polegają dwa poziomy dofinansowania.

Domy jednorodzinne ze starym, nieefektywnym urządzeniem grzewczym generują największy procent tzw. niskiej emisji, czyli pyłów zawieszonych o średnicach 2,5 oraz 10 mikrometrów i substancji rakotwórczych takich jak benzo(a)piren. To powoduje, że stan powietrza w naszym kraju przekracza normy europejskie przez większość roku.

Termomodernizacja, wymiana starych urządzeń na ekologiczne źródła energii, jak pompy ciepła powietrze-woda, oraz wytwarzanie energii elektrycznej przez fotowoltaikę ma spowodować poprawę jakości powietrza.

Od czasu wprowadzenia programu Czyste Powietrze zmieniły się jego forma i metody przyjmowania wniosków. 15 maja 2020 roku weszła w życie nowa, poprawiona wersja programu ze zmianami mającymi na celu ułatwienie korzystania z dotacji.

Uproszczenie i skrócenie czasu przyznawania dotacji Czyste Powietrze

Obecnie oświadczenie o dochodach wnioskodawcy (nieprzekraczających 100 tys. zł rocznie) zastępuje dotychczasowe wyliczenie przez WFOŚ. Jednostki samorządu terytorialnego wydają zaświadczenia o spełnieniu warunków do zwiększonego dofinansowania, tzn. o tym, że miesięczny dochód na członka rodziny jest nie większy niż 1400 zł (1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym).

Wnioski będą rozpatrywane teraz przez gminy. Skrócono dzięki temu czas trwania procedury z 90 do 30 dni. Złożenie wniosku jest możliwe również online w serwisie gov.pl.

Czyste Powietrze – połączenie z innymi programami wsparcia

Uczestnicy programu mogą korzystać też z programu Stop Smog, co umożliwia otrzymanie dofinansowania od 70 do nawet 100% kosztów wymiany źródła ciepła lub termomodernizacji budynku.

Beneficjenci planujący montaż instalacji fotowoltaicznych mogą skorzystać z programu Mój Prąd, składając jeden wspólny wniosek z programem Czyste Powietrze.

Włączenie banków do programu

W ramach programu można otrzymać dotację na częściową spłatę kredytu na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wniosek o uczestnictwo w programie można wówczas złożyć również w banku, przy składaniu wniosku o kredyt.

Dwa poziomy dotacji

W zależności od dochodów uczestników programu dotacje podzielono na dwa poziomy: podstawowy i podwyższony.

Podstawowy poziom jest przeznaczony dla osób, których dochody nie przekraczają 100 tys. zł rocznie i które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Maksymalny poziom dofinansowania zależy od rodzaju źródła ciepła:

  • przy zakupie pompy ciepła i rekuperacji możesz otrzymać maksymalnie 25 tys. złotych.
  • jeżeli dodatkowo zainwestujesz w fotowoltaikę, dofinansowanie wynosi dodatkowo do 5 tys. zł, czyli razem 30 tys. zł.

Zaletą połączenia pracy fotowoltaiki i pompy ciepła, oprócz maksymalnej kwoty dotacji, jest też samowystarczalność energetyczna budynku i co za tym idzie – brak opłat za prąd i ogrzewanie. Pompa ciepła jest bowiem urządzeniem zasilanym energią elektryczną, a tę możesz jej zapewnić dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Mniejszą kwotę uzyskasz dzięki inwestycji w kocioł kondensacyjny i rekuperację – tu możesz liczyć maksymalnie na 20 tys. zł (i dodatkowo oczywiście 5 tys. zł, jeżeli planujesz instalację fotowoltaiczną).

Podsumowując: mając dochody do 100 tys. zł rocznie, otrzymasz maksymalnie 35 tys. dotacji w przypadku pompy ciepła i 25 tys. zł w przypadku kotła kondensacyjnego.

Podwyższony poziom dotacji jest przeznaczony dla osób posiadających miesięczne dochody maksymalnie 1960 zł netto w przypadku jednej osoby lub 1400 zł na osobę w rodzinie. Tutaj maksymalna kwota dofinansowania zarówno w przypadku kotła, jak i pompy ciepła wynosi 32 tys. zł (i dodatkowe 5 tys. zł do inwestycji w instalację fotowoltaiczną).

Sprawdź, jak wysokie dofinansowanie jesteś w stanie otrzymać na inne przedsięwzięcia, i zajrzyj na stronę www.vaillant.pl, aby zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami wykorzystującymi OZE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *