Czym się kierować, dobierając zegar na ścianę?

Aranżacja mieszkania to nie tylko meble, ale również dodatki, które podkreślają styl i charakter każdego pomieszczenia. Z tego względu nie mogą być przypadkowe, a odpowiednio dobrane, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość. Od wielu sezonów jednym z najchętniej wybieranych dekoracji jest zegar. Czym się kierować, dobierając zegar na ścianę?

Dlaczego warto kupić zegar na ścianę?

Wielu osobom zegary ścienne kojarzą się ze starymi, drewnianymi i masywnymi czasomierzami, które gościły w domach dziadków i pradziadków. Do tego charakterystyczny dźwięk, który roznosił się zawsze o pełnej gościnie. Niektórzy zapewne pamiętają jeszcze zegarki z kukułką. Zadaniem zegarków było odmierzanie czasu, ale jednocześnie stanowiły ciekawą ozdobę, dopełniając salon. Dziś zegary ścienne, choć różnią się od tych sprzed dekad, nadal święcą triumfy w aranżacyjnych trendach. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również wartościowa ozdoba każdego wnętrza.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zegar na ścianę?

Zakup zegara, tak jak innych dodatków, powinien być przemyślany, aby pasował do aranżacji. Dzięki temu uzyskasz harmonię. Czym kierować się, wybierając zegar na ścianę?

Miejsce

W pierwszej kolejności wybierz miejsce, gdzie powiesisz zegar. Najlepiej, aby to była duża, pusta ściana. W ten sposób wyeksponujesz dekorację.

Rozmiar

Gdy już znajdziesz odpowiednie miejsce, zastanów się, jak duży ma być zegar. Pod uwagę weź nie tylko indywidualny gust, ale przede wszystkim, ile masz wolnego miejsca do wygospodarowania. Zarówno zbyt mały, jak i za duży zegar może zepsuć kompozycję. Postaraj się zachować proporcję.

Kolor, kształt, formę

Te trzy czynniki są decydujące. Zarówno kolor zegara, jego kształt, jak i formę należy dopasować do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Jeżeli salon zaaranżowany jest w stylu skandynawskim, to postaw na zegar, który kojarzy się z tym stylem. Staraj się nie mieszać stylów, zwłaszcza jeżeli nie masz pojęcia o aranżacji, ponieważ możesz uzyskać nieciekawy efekt.

Jaki zegar ścienny wybrać?

W klasycznych wnętrzach, gdzie domownicy cenią sobie tradycyjne rozwiązania, doskonale sprawdzą się ponadczasowe zegary, utrzymane w stonowanej kolorystyce – czerń, biel, beże. Nadal można dostać zegary z kukułką, choć najchętniej wybierane są zegary dworcowe, które idealnie wpisują się w styl vintage.

Z kolei w nowoczesnych wnętrzach panują nieco inne zasady. Tu nie ma miejsca na nudę, a eksperymentowanie kolorami i kształtem jest mile widziane.

W minimalistycznych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się proste formy. Tutaj należy kierować się założeniem „mniej znaczy więcej”. Mile widziane formy w postaci nieskomplikowanej bryły, ograniczona skala oraz gładkie powierzchnie. Zegary ścienne często pozbawionego są klasycznego cyferblatu. Posiadają one jedynie dwie wskazówki.

W skandynawskich wnętrzach dominuje prostota i jasność. Dlatego idealnie sprawdzą się dodatki w delikatnych odcieniach szarości lub beżu.

Natomiast styl loftowy lubi dekoracje o niebanalnej formie. Tu idealnie sprawdzą się duże modele bez tarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *