Czy narożnik może stać na środku pokoju?

Jeżeli planujesz aranżację salonu, to z pewnością rozważasz także zakup zestawu wypoczynkowego. Bardzo praktyczną alternatywą dla klasycznej sofy i foteli jest sofa narożna. Wątpliwości co do tego mebla pojawiają się w momencie, kiedy trzeba ustawić go na środku salonu. Czy taka aranżacja będzie funkcjonalna? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jakie zalety ma sofa narożna na środku pokoju?

Jeśli plan Twojego salonu przypomina kwadrat, to ustawienie narożnika na środku pokoju może być bardzo udanym zabiegiem. Wybierając klasyczną sofę, będziesz musiał umieścić ją na ścianie przeciwległej do telewizora. To może wyraźnie obniżyć komfort oglądania. Zarówno przez odległość, jaka dzieli telewizor od sofy, jak i ruch odbywający się w salonie. Postawienie sofy narożnej na środku pokoju znacznie skróci odległość od telewizora.

Wybór narożnika będzie szczególnie praktyczny w przypadku salonu z aneksem kuchennym. W tej sytuacji mebel pozwoli wyraźnie oddzielić część kuchenną od strefy wypoczynku. Wybierając narożnik, który będzie stał na środku pokoju, sprawdź, czy ma on usztywnione plecy. Widok wiszącej płachty tkaniny lub skóry może być mało efektowny.

Zanim ustawisz sofę narożną na środku salonu, sprawdź, czy pomieszczenie ma odpowiednią powierzchnię. Pamiętaj, że narożnik ma dosyć duże rozmiary. Ustawiając mebel w małym salonie, radykalnie zmniejszysz ilość wolnej przestrzeni. W takiej sytuacji łatwo o uczucie przytłoczenia i ciasnoty. Jeśli Twój salon ma którykolwiek z boków krótszy niż 3 metry, to nie ma sensu ustawiać w nim sofy narożnej na środku pokoju.

Na co zwrócić uwagę kupując narożnik do salonu?

Wspominaliśmy już wcześniej o sprawdzeniu wykończenia „pleców” sofy narożnej. Poza sztywnymi plecami powinieneś sprawdzić, czy materiał tapicerski na tej części jest tej samej jakości co na pozostałych elementach narożnika. Zdarza się, że niektórzy producenci stosują na plecach gorszej jakości materiał, zakładając, że narożnik będzie stał przy ścianie.

Kończąc temat oparcia, zwróć szczególną uwagę, czy jest ono zamocowane na stałe. Oparcie na zawiasach, które jest charakterystyczne dla modeli rozkładanych, może się z czasem wyrobić. Sofa narożna z oparciem na zawiasach powinna raczej stać pod ścianą. Czy to oznacza, że narożnik stojący na środku salonu nie może mieć funkcji spania? Możesz wybrać mebel z funkcją spania, ale najlepiej, jeśli mechanizm będzie miał formę wysuwanego wózka lub automatu belgijskiego.

Dochodzimy teraz do kluczowej kwestii, a więc wymiarów narożnika. Wybierając konkretny model, musisz bezwzględnie brać pod uwagę powierzchnię salonu. Pamiętaj, że w salonie kluczowa jest wolna przestrzeń, która znacznie poprawia warunki do odpoczynku i relaksu. Dlatego nie zagracaj wielkim narożnikiem swojego salonu, ponieważ odniesiesz skutek odwrotny do zamierzonego. Nie potrafisz sobie wyobrazić, jak duża powinna być sofa narożna? W takim razie rozklej na podłodze taśmę, tworząc obrys mebla. Dzięki temu będziesz mógł ocenić, jak narożnik o wybranych gabarytach będzie wyglądał w Twoim salonie.

A gdzie najlepiej kupić stylowy i funkcjonalny narożnik? Sklep umebluje.pl oferuje solidne i estetyczne sofy narożne. Duży wybór form, wzorów i rozmiarów pozwoli Ci wybrać sofę narożną idealnie pasującą do Twojego salonu.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *