Ozonatory cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie sprawdzają się jako skuteczna metoda dezynfekcji zarówno prywatnych domów, jak i budynków użyteczności publicznej (np. szpitali, przychodni, żłobków czy przedszkoli). Urządzenia te wytwarzają ozon, który ma silne właściwości biobójcze i utleniające. Dzięki zastosowaniu ozonatorów można również pozbyć się z powietrza oraz wszystkich powierzchni niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia wirusów, bakterii i grzybów.
Dlaczego warto stosować ozonatory?
Oto kilka największych korzyści wynikających z regularnego stosowania ozonatorów, które można nabyć m.in. w firmie Klimawent:
- ozonowanie to doskonały sposób na zabicie niebezpiecznych wirusów, bakterii, roztoczy i grzybów,
- wytwarzany przez ozonatory ozon dociera do wszystkich przestrzeni w dezynfekowanym wnętrzu, nawet tych trudno dostępnych,
- dzięki ozonowaniu nie trzeba używać do czyszczenia pomieszczeń nieekologicznych agresywnych środków chemicznych,
- ozonowanie to również skuteczna metoda na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów,
- regularne stosowanie ozonatorów pozwala na utrzymanie wnętrz w nieskazitelnej czystości, eliminując z nich wszystkie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmy i drobnoustroje,
- ozonowanie jest szczególnie polecane dla alergików, osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, a także małych dzieci oraz seniorów, którzy mają słabszą odporność.
Czym jest ozon i jaki ma wpływ na ludzki organizm?
Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu. Charakterystyczną cechą tego gazu jest niestabilność. W miarę szybko rozpada się na tlen atomowy i cząsteczkowy. Wykazuje silne działanie utleniające i biobójcze, dlatego bezpośredni kontakt z ozonem działa niekorzystnie na ludzki organizm. To właśnie dzięki tym cechom jest tak skutecznym dezynfektantem. Z tego względu podczas zabiegu ozonowania w dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Zaleca się również wyniesienie rośli, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to w miarę szczelne przykrycie ich folią. Najlepiej jest też usunąć z pomieszczenia cenne sprzęty, gdyż podczas ozonowania występuje ryzyko ich utlenienia.
Przebywanie w pomieszczeniu z wysokim stężeniem ozonu prowadzi do podrażnienia dróg oddechowych, może wywoływać napady astmy oskrzelowej, zaostrzać przebieg przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, powodować zapalenie błony śluzowej nosa, gardła oraz spojówek. Wynika to z faktu, iż ozon jest reaktywną formą tlenu i jako taki wywołuje utlenianie lipidów w błonach komórkowych, co oznacza ich uszkodzenie i rozwój stanu zapalnego.
Jak używać ozonatora, aby uniknąć negatywnego wpływu tego gazu na zdrowie domowników?
Aby uniknąć negatywnego wpływu ozonu na zdrowie domowników, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa zawartych w instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia. Oto jak należy postępować, żeby ozonowanie było skuteczne i bezpieczne:
- podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta,
- po zakończeniu zabiegu nie można od razu wchodzić do pomieszczenia, gdyż stężenie ozonu w powietrzu jest za wysokie. Należy odczekać do momentu, aż na ozonatorze zgaśnie lampka sygnalizacyjna,
- po ozonowaniu warto dokładnie wywietrzyć zdezynfekowane wnętrze.