Rozważasz inwestycję w panele słoneczne, jednak wciąż się wahasz? Zobacz, jakie korzyści może przynieść fotowoltaika Twojemu gospodarstwu domowemu.
W dobie coraz silniejszych trendów ekologicznych cały świat odchodzi od pozyskiwania paliw kopalnych. Unijne wytyczne wymuszają na Polsce dostosowanie się do ogólnie przyjętych norm oraz do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jeśli więc zastanawiasz się, czy fotowoltaika na Śląsku ma sens, odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie energetyczne, zarówno w gospodarstwach domowych, jak też firmach. Warto po nią sięgnąć – tym bardziej, że w tym roku można uzyskać na nią znaczące dofinansowanie.
Fotowoltaika – zdrowa energia w Twoim domu
Panele fotowoltaiczne stanowią coraz powszechniej spotykaną formę domowej inwestycji w niższe rachunki za prąd. To jednak nie jedyny argument, przemawiający na ich korzyść. Wśród najistotniejszych zalet płynących z energii odnawialnej znajdują się takie aspekty jak:
- przyjazność środowisku i brak zanieczyszczeń podczas jej wytwarzania,
- trwałość paneli fotowoltaicznych,
- łatwa konserwacja paneli,
- wydajność,
- oszczędność na rachunkach przez wiele lat,
- możliwość uzyskania dofinansowania z rządu.
Eksperci podkreślają, że średni okres zwrotu z inwestycji wynosi około 7-8 lat. Fotowoltaika jest rozwiązaniem dla Ciebie zarówno wtedy, gdy w swoim domu masz płaski czy prawie płaski dach, jak również wtedy, gdy poziom jego nachylenia jest zdecydowanie większy. Monterzy zatrudnieni w https://minutor-energia.pl/ świetnie radzą sobie z instalacją nawet na dachach o nachyleniu powyżej 35 stopni.
Chcesz otrzymać do 5000 zł na instalację fotowoltaiki? Skorzystaj z programu „Mój prąd”
Rządowy program „Mój prąd” ma na celu wesprzeć gospodarstwa domowe w modernizacji dotychczasowych metod pozyskiwania energii elektrycznej i poszerzenie ich o rozwiązania z zakresu energii odnawialnej. Tylko w samym województwie dolnośląskim liczba przyznanych dofinansowań do projektów instalacji paneli fotowoltaicznych wyniosła 3428. Łączna moc zainstalowanych paneli w tym regionie oscyluje wokół 20398 kW. W województwie śląskim z kolei liczba przyznanych dofinansowań osiągnęła wynik 6651. Na tym obszarze moc inwestycji pod względem energetycznym wynosi 37632 kW. Maksymalna kwota dofinansowania, jakie można otrzymać w programie „Mój prąd” stanowi 5000 złotych. Zgodnie z założeniami, zwrot nie może przekraczać 50% wszystkich kosztów inwestycji.
Jakie są warunki przystąpienia do programu „Mój prąd”?
Aby Twój wniosek o dofinansowanie mógł zostać rozpatrzony pozytywnie, musisz spełnić kilka warunków formalnych. Po pierwsze, Twoja instalacja powinna być już wykonana (jednak nie wcześniej niż przed 23 lipca 2019 roku), podłączona do sieci, Ty zaś powinieneś posiadać licznik dwukierunkowy. Po drugie, instalacja powinna mieścić się w granicach 2-10 kW. Dotację w maksymalnej wysokości 5000 złotych otrzymasz, jeśli Twoja inwestycja nie stanowi rozbudowy projektu już istniejącego. Po złożeniu wniosku poczekaj na decyzję. Otrzymasz ją drogą e-mailową. Możesz również łatwo sprawdzić status wniosku online. Nawet gdy decyzja będzie odmowna, możesz ponownie starać się o przyznanie dofinansowania.