Czujniki bezpieczeństwa w każdym domu

Bezpieczeństwo każdego człowieka jest tym zagadnieniem, na którym nie warto oszczędzać, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Warto więc inwestować w różnorodne rozwiązania, mające na celu jego poprawę. Czasami są to wielkie oraz kosztowne instalacje, czy inne rozwiązania. Czasem wystarczy wydać sto złotych, by uratować czyjeś życie lub zdrowie. Dobrze jest więc trzymać rękę na pulsie oraz reagować na potencjalne zagrożenia, zanim się one jeszcze pojawią. Koszt uratowanego życia nie jest przeliczalny na żadne pieniądze – pamiętajmy o tym. 

  1. Czujniki dymu i czadu – rodzaje
  2. Czujniki dymu i czadu – jak działają?
  3. Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?
  4. Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujniki dymu i czadu – rodzaje

Jednym z najprostszych urządzeń, dzięki któremu możemy pomóc sobie oraz innym są czujniki dymu oraz czujniki czadu. Pełnią one rolę mały strażników w naszych mieszkaniach. Polecane są szczególnie do mieszkań w starszym budownictwie, gdzie mamy do czynienia z instalacjami gazowymi, czy też mieszkaniami, w których znajdują się działające piece. Jeśli więc w polu naszego zainteresowania leży zakup takiego urządzenia, na pewno bez trudu znajdziemy je w sklepach stacjonarnych jak i sieciowych. Jednym z takich sklepów, w którym na pewno znajdziemy potrzebne nam urządzenia, takie jak wyżej wymienione czujniki jest Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-elektroniczne-i-tv/czujniki-sygnalizatory/czujniki-czadu.html. Możemy tam bez trudu nabyć trzy rodzaje czujników: dymu, czadu i gazu. Czasami zdarza się tak, że czujnik ma dwie funkcje równocześnie. Przeważnie dotyczy to czujników gazu oraz czadu. Czujnik dymu ma działanie przeciwpożarowe i przeważnie jest pozbawiony dodatkowych funkcji.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Czujnik czadu jest niewielkim urządzeniem, wyposażonym w mały sensor, który pozwala wykryć stężenia czadu, czyli tlenku węgla, niebezpieczne dla naszego życia. Posiada on opcję włączenia sygnału dźwiękowego oraz świetlnego, gdy stężenie tlenku węgla zaczyna przekraczać normę. Tlenek ów jest niewidoczny, nie ma koloru ani zapachu, więc łatwo może się przyczynić do naszej śmierci. Czujnik dymu z kolei wykrywa niewielkie nawet stężenie dymu w powietrzu, może więc być kłopotliwy dla palaczy. Przeważnie jest on podłączany do instalacji przeciwpożarowej, połączonej z systemami gaszącymi, co można zaobserwować w dużych obiektach, takich jak hotele, czy lotniska. Czujniki czadu oraz dymu powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Należy także pamiętać, że co jakiś czas trzeba je wymieniać, gdyż jak wszystko na Ziemi, mają swój termin przydatności, w którym działają bez zarzutu.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Czujniki dymu montujemy z zasady na suficie, gdyż dym szybko unosi się do góry i właśnie tam jest wykrywany. Z kolei czujniki przeznaczone do wykrywania czadu powinne być montowane w pewnym oddaleniu od źródeł, które mogą czad wytworzyć. Uchroni to nas przed niepotrzebnym wzbudzeniem alarmu. Czujników czadu nie powinno się montować pod sufitem lub na suficie, gdyż czad jest gazem dość ciężkim, który trzyma się blisko powierzchni podłogi. Jednak montaż czujnika czadu powinien mieć miejsce w środkowej części ściany, w miejscu gdzie jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Czujniki nie powinny być montowane w załamaniach ścian, czy też trudno dostępnych zakamarkach, gdyż to może zafałszować ich odczyty. Czujnik czadu dobrze jest umieścić w pomieszczeniu w którym lubi on się zbierać. Często większość zatruć czadem ma miejsce w łazience zaopatrzonej w piecyk gazowy. Łazienki nie posiadają czasem okien, a to ułatwia kumulowanie się CO.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Przed dokonaniem ostatecznego zakupu warto jest dokładnie się przyjrzeć różnym produktom dostępnym na rynku. Jeśli nie do końca wiemy, czy chcemy kupić tylko czujnik czadu, a może jednak czadu i gazu – poczytajmy o tym. W sieci bez trudu znajdziemy sporo fachowych artykułów, blogów oraz vlogów, które przybliżą nam ów ważny temat. Na pewno nie warto kupować tanich czujników, pozbawionych atestów UE. Może to nas narazić na utratę zdrowia oraz życia. Czujniki kupowane w renomowanych sklepach, takich jak Castorama, takie atesty techniczne zawsze posiadają. Jeśli w naszym budynku jest instalacja gazowa, warto zainwestować w czujnik gazowo-czadowy. Będzie on niewiele droższy, ale my zyskamy dodatkowe zabezpieczenie. Gaz co prawda czuć, ale czujnik jest bardziej czuły niż nasz nos, no i nie jest mu groźny katar, czy zapchane przez alergię zatoki. Kupujmy czujniki, które wydają z siebie silny dźwięk oraz charakteryzują się odpowiednim sygnałem świetlnym. Wówczas będziemy mieli pewność, że odpowiednio szybko zareagujemy na potencjalne zagrożenie. Kupujmy też czujniki zasilane niezależnymi bateriami, co nie narazi nas na kłopoty związane z przerwą w dostawie prądu. Dobrze dobrany czujnik czadu, dymu lub gazu na pewno będzie nas dodatkowo chronił, bez względu na porę dnia czy nocy. To ze wszech miar rozsądny zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *