Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór perfum, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu, nawet do kilku tysięcy złotych. Skąd tak ogromne różnice? Dlaczego dobrej jakości perfumy tyle kosztują? Czym cechują się dobre perfumy i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jak odróżnić oryginał od podróbki i dlaczego zapach jest taki ważny? Na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym artykule.
Dlaczego zapach jest tak ważny?
Perfumy stosowane były już w starożytnym Egipcie podczas rytuałów religijnych. Właśnie dlatego kraje Bliskiego Wschodu są uznawane za kolebkę perfumiarstwa. Tam zapachy nanoszone były na skórę w formie olejków zapachowych. Popularne było i nadal jest stosowanie kadzideł w domach. Moda na perfumy przywędrowała stamtąd do starożytnej Grecji oraz Rzymu i zakorzeniła się na dobre w kulturze Zachodu. Stosowanie perfum było oznaką pozycji, bogactwa oraz luksusu. Jednak perfumy stosowane są nie tylko dla podkreślenia swojej pozycji społecznej.
Zapach ma istotny wpływ na nasz nastrój oraz emocje. Może przywoływać odległe wspomnienia z dzieciństwa, łagodzić stres i napięcia mięśniowe, a nawet wpływać na poczucie pewności siebie. Co ciekawe zależnie od pory roku nasz mózg potrzebuje innych aromatów, zimą lepiej działają wonie wanilii, czekolady, lub cynamonu, które dają wrażenie ciepła, latem zaś poszukujemy orzeźwiających aromatów cytrusowych.
Perfumy są obecne w naszej kulturze od bardzo dawna i mają duże znaczenie na nasze samopoczucie. Co więc warto o nich wiedzieć?
Od czego zależy długość utrzymywania się zapachu perfum?
Choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ale perfumy są klasyfikowane zależnie od stężenia olejków zapachowych. Często również od tego właśnie zależy też ich cena.
Najsilniejsze są perfumy a dokładnie ekstrakty perfum, które zawierają nawet 40% zapachowych składników. Są one niezwykle intensywne, ale też długo utrzymują się na skórze. Ich cena jest najwyższa i może osiągać nawet kilka tysięcy złotych.
Eau de perfum, czyli woda perfumowana zawiera od 15% do 20% składników zapachowych. Zazwyczaj stosowana na co dzień, ponieważ nie jest tak intensywna, krócej również utrzymuje się na skórze, ale czas ten jest zależne od jej jakości.
Eau de Toilette, czyli woda toaletowa to zazwyczaj nieco bardziej rozcieńczona woda perfumowana mająca koło od 5 do 10% elementów aromatycznych, a ich zapach utrzymuje się około 4-5 godzin.
Woda kolońska – opracowana została na początku XVIII wieku w Kolonii (stąd też jej nazwa), standardowo zawiera ona od 3 do 8% elementów zapachowych.
Woda odświeżająca – czyli tzw. mgiełka wodna stała się jakiś czas temu hitem na rynku zapachowym. Można nią spryskiwać zarówno włosy, jak i ubrania. Jest to roztwór wodny zawierający około 3% pachnących składników.
Nuty głowy, serca oraz bazy – czyli magiczna przemiana perfum wraz z upływem czasu
Dobre perfumy utrzymują się długo na skórze, co więcej z czasem ich zapach się zmienia. Z czego to wynika? Dobre perfumy tworzone są z mieszanki kilku zapachów, składających się na trzy nuty bazy, serca i głowy. Czym się od siebie one różnią?
Nuty głowy to aromat, który wyczuwamy zaraz po spryskaniu skóry, są one bardzo wyraziste, ale przez chwilę, ponieważ najszybciej się ulatniają. Zazwyczaj są to nuty cytrusowe lub ziołowe. Najbardziej lubiane przez konsumentów są aromaty bergamotki, mandarynki oraz różowego pieprzu.
Nuty serca to wnętrze zapachu, jego jądro, które staje się wyczuwalne, zaraz jak ulotni się nuta głowy, są zazwyczaj głębsze i utrzymują się przez wiele godzin na skórze. Są również bardziej zróżnicowane i mogą zawierać aromaty kwiatowe, owocowe, drzewne, lub korzenne.
Nuty bazy stanowią podstawę kompozycji, są najsilniejsze i najdłużej pozostają na ciele. Często stają się wyczuwalne, gdy zanikną nuty głowy oraz serca. To one również nadają głębi zapachowi perfum. Zazwyczaj oparte są na nutach drzewnych lub zwierzęcych, takich jak piżmo, bursztyn, czy drzewo sandałowe, czy też korzennych jak wanilia.
Dobre perfumy to dobre składniki
Dobre perfumy, takie jak perfumy niszowe są opracowywane z precyzyjnie dobranych, najlepszych składników. Składniki pochodzenia naturalnego osiągają ogromne sumy, do jedynych z najdroższych należy Oud, określany mianem czarnego złota. To specjalna żywica drzewa rodzaju Aguillaria powstająca w wyniku zainfekowania grzybem. Cały proces powstawania, a następnie destylacji tego składnika jest niezwykle skomplikowany. Niezwykle cenny jest również olejek drzewa sandałowego. Jedną z najrzadszych i najdroższych substancji pochodzenia naturalnego jest również ambra, czyli wydzielina z układu pokarmowego kaszalotów. W wyniku polowań na te zwierzęta są one obecnie pod ochronną, a naturalną ambrę można pozyskać, zbierając ją w miejscach żerowania tych zwierząt lub na plaży. Dlatego naturalny produkt osiąga niezwykle wysokie kwoty i coraz częściej zastępowany jest syntetycznym zamiennikiem podobnie jak piżmo.
Stosowanie syntetycznych składników nie świadczy jeszcze o słabej jakości perfum. Wręcz przeciwnie. Coraz chętniej perfumiarze korzystają z najnowszych osiągnięć naukowych, by tworzyć nowe, niespotykane molekuły zapachowe. Doskonałym przykładem jest marka Escentric Molecules https://amisell.pl/marki-niszowe/escentric-molecules/, której perfumy zostały oparte na pojedynczych molekułach zapachowych reagujących z chemicznych składem skóry oraz potu, tworząc indywidualny zapach na każdym użytkowniku.
Jak odróżnić oryginalne perfumy od podróbek?
Na koniec parę wskazówek jak odróżnić oryginalne perfumy od podróbek.
Po pierwsze dokładnie przyjrzyj się opakowaniu i flakonowi perfum. Producenci przykładają ogromną wagę do zaprezentowania swoich perfum we właściwy sposób. Dlatego nawet drobne nieścisłości w opakowaniu, buteleczce, a nawet napisach mogą świadczyć, że masz do czynienia z podróbką.
Sprawdź pojemność oferowanego produkty. Poszczególne linie zapachowe mają swoje konkretne pojemności, zazwyczaj są to flakoniki 30,50 oraz 100 ml. Czasem zdarzają się również 60 75 oraz 125 ml. Jeśli produkt ma inną pojemność, powinno być to sygnałem, że nie jest on oryginalny.
Jedną z najważniejszych kwestii jest zapach, który w oryginalnych perfumach składa się z trzech nut, o których wcześniej już pisaliśmy, podróbki zaś tworzy jedna nuta i dość szybko się ulatnia.
Na koniec istotna jest również cena. Niestety dobre perfumy oryginalne nie będę nigdy tanie.