Co trzeba sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Obecnie w Polsce można znaleźć bardzo wiele atrakcyjnych mieszkań i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zakup wymarzonego mieszkania wiąże się z wydatkiem rzędu minimum kilkuset tysięcy złotych i jest też obarczony pewnym ryzykiem. Jeśli kupujący nie zweryfikuje informacji podanych przez sprzedającego, to może się okazać, że do takiej inwestycji będzie musiał jeszcze dużo dopłacić. A co trzeba sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Stan prawny nieruchomości

Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży, należy zweryfikować stan prawny nieruchomości. W tym celu najlepiej będzie zapoznać się z księgą wieczystą przynależną do danego lokalu. Wówczas kupujący może sprawdzić, kto jest właścicielem lokalu oraz czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Poza tym właściciel powinien dostarczyć również kupującemu zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu. Nie bez znaczenia będzie także obejrzenie planu zagospodarowania przestrzennego, by ustalić, czy w najbliższym czasie w okolicy nie powstaną wysokie bloki lub droga szybkiego ruchu.

Stan instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, warto dokładnie sprawdzić stan techniczny nieruchomości. Ponieważ, jeśli instalacja grzewcza jest niesprawna, a instalacja wodno-kanalizacyjna wymaga gruntownego remontu, to wówczas zakup może okazać się nieopłacalny. Pomocni przy weryfikacji stanu technicznego mieszkania mogą być pracownicy biura nieruchomości. Wynika to z faktu, że renomowana agencja nieruchomości Gdynia ma wieloletnie doświadczenie w szacowaniu wartości mieszkań i negocjowaniu ich cen. Dlatego korzystając ze wsparcia pośrednika nieruchomości, można znaleźć wymarzone mieszkanie w idealnym stanie i w dobrej cenie.

Weryfikacja informacji podanych przez sprzedawcę

Przed zakupem mieszkania, trzeba zweryfikować wszystkie informacje dotyczące lokalu, które przedstawił w ogłoszeniu sprzedawca. Może się bowiem okazać, że miejsce parkingowe wcale nie przynależy do mieszkania lub jest dodatkowo płatne. Poza tym właściciel lub lokatorzy mogą mieć zaległości w płatnościach za media lub długi we wspólnocie mieszkaniowej. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie piwnicy, strychu i innych pomieszczeń gospodarczych. Co ważne wszystkie te czynności może wykonać w imieniu kupującego pośrednik zatrudniony przez renomowane biuro nieruchomości.

Przed zakupem mieszkania kupujący musi sprawdzić wiele rzeczy, dlatego warto skorzystać z oferty pośrednika nieruchomości. Ponieważ agencja nieruchomości Gdynia zatrudnia specjalistów, którzy zadbają o to, aby transakcja zakupu mieszkania była korzystna dla kupującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *