Co trzeba brać pod uwagę przy zakupie nieruchomości pod wynajem

Kiedy po latach oszczędzania, zgromadziliśmy jakiś kapitał, być może zastanawiamy się, w co zainwestować. Zależy nam na tym, aby środki te były bezpieczne i przynosiły zyski. Dużą popularnością cieszą się nieruchomości, które pozwalają uzyskiwać dochody pasywne na poziomie kilkuset złotych miesięcznie – jeżeli bierzemy pod uwagę wynajem. To kusząca perspektywa dla osób, które posiadają gotówkę, jak i dla tych, które muszą wziąć kredyt na zakup mieszkania.

Inwestycje w nieruchomości – czy nadal są bezpieczne?

Część osób zauważa duży potencjał, jaki daje rynek nieruchomości, dlatego szukają lokali, które nadają się do dużego remontu. Kupują je wtedy w okazyjnych cenach, a po dokonaniu modernizacji szukają lokatorów. Jeśli ten pomysł wydaje nam się rozsądny, warto liczyć się z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść. Konieczne jest opłacenie podatku od uzyskiwanego dochodu, musimy również wziąć pod uwagę, że co jakiś czas będziemy musieli dokonywać remontu, niezbędnych napraw, czy ponosić koszty utrzymania mieszkania w okresach pustostanów. Realny zysk z wynajmowania kawalerki, która jest najbardziej dochodowym mieszkaniem daje 4-5 procentową stopę zwrotu z inwestycji w realistycznej kalkulacji.

Położenie i standard mieszkania

Podczas zakupu mieszkania lub domu pod inwestycję musimy brać przede wszystkim pod uwagę lokalizację. To ona jest kluczowym czynnikiem, który wpłynie na to, jak dużo chętnych osób odpowie na naszą ofertę. To również daje nam potencjał do podniesienia ceny i większych zysków. Kupno mieszkania w cenie rynkowej i w kiepskiej lokalizacji może być strzałem w kolano. Nawet w momencie, kiedy jest duży popyt na nieruchomości, może być nam trudno je zbyć – w efekcie czego nie poniesiemy zysków, a straty. Oczywiście to dość pesymistyczny wariant, przecież odpowiednio niska cena zazwyczaj rekompensuje pewne niewygody lokatorom. Atrakcyjne położenie mieszkania to pierwsza rzecz, którą musimy brać pod uwagę. Warto szukać lokali do generalnego remontu, jeśli mamy duże pokłady kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *